Pěstování léčivých rostlin

Pěstování léčivých rostlin na zahradě

Léčivé bylinky provázejí lidstvo od nepaměti. V době, kdy neexistovaly léky, tak jako dnes, člověk hledal pomoc proti svým bolestem a nemocem v přírodě. Lidé nabyli tak spoustu poznatků a zkušeností, ze kterých můžeme čerpat i my dnes. V dnešní době se pěstování léčivých rostlin u nás i ve světě věnuje konečně pozornost, jakou si zaslouží.

Každý národ používá především byliny a koření, které v jejich kraji rostou, má svě tradiční zvyklosti, souvisící s klimatem a způsobem života.

Pěstování léčivých rostlin

Léčivé rostliny můžeme získat dvojím způsobem. Prvním z nich je sběr rostlin volně rostoucích a druhým je sklizeň bylinek, které si sami vypěstujeme.

I na některé plané bylinky nemusíme chodit rovnou do přírody, ale můžeme si je vypěstovat doma na zahradě. Na trhu je dnes celá řada semínek a sazenic i volně rostoucích bylin. Navíc nám bylinkový záhon na zahradě bude sloužit i k dekorativním účelům.

Každá rostlina vyžaduje pro svůj zdárný vývoj vhodnou půdu, stanoviště a zálivku. Jedna rostlina má ráda výslunnou polohu, jiná zase polostín. Rozdílné nároky mají rostliny i na vláhu a teplotu. Jsou bylinky, které mají rády sucho a teplo, jiné zase dostatečný přísun vláhy. Půda by, ale všeobecně pro pěstování léčivých rostlin, měla být propustná a pokudmožno vylepšená kompostem.

O pěstování jednotlivých druhů léčivých rostlin se dozíte více z našich stránek a příspěvků jejichž přehled naleznete v abecedním rejstříku.