Pěstování kotvičníku zemního

Pěstování kotvičníku zemního na zahradě nebo v truhlíku

Kotvičník je v poslední době hodně diskutovanou a zkoumanou bylinou. Teprve nedávné výzkumy potvrdily jeho mimořádné účinky zejména jako přírodní afrodiziakum. Takže proč nevyzkoušet pěstování kotvičníku zemního doma na zahradě nebo v truhlíku či květináči?

Pěstování kotvičníku zemního

Kotvičník zemní je možné velmi dobře pěstovat a množit i v našich klimatických podmínkách. Má rád propustnou, humózní půdu, slunná místa a mírnou zálivku (pozor na přelití). Semena vyséváme z jara řídce do volné půdy na povrch a zakryjeme asi půlcentimetrou vrstvou hlíny. Rostliny vzcházejí nerovnoměrně, od dvou týdnů až po několik měsíců. Proto je dobré před výsevem semena namočit na několik dní ve vodě, aby klíčila rovnoměrněji. Výsev je dobré přikrýt průhledným igelitem. Teplota by se měla pohybovat okolo 20 stupňů. Další roky můžeme kotvičník pěstovat ze samovýsevu. Pokud dozrají semena, rostlina se vysemení, semena přezimují a na jaře vyklíčí.

 Pěstování kotvičníku zemního je možné i v pařeništi nebo skleníku, avšak rostliny pěstované venku jsou silnější a odolnější. Navíc ve vlhkém prostředí mohou kotvičník ohrozit plísně. Po vzejítí přepichujeme až vzrostlejší sazenice. Kdo nemá trpělivost a nechce čekat než kotvičník vyklíčí, může si v zahradnictví nebo na tržišti z jara koupit hotové sazenice.
 

Kotvičník můžeme pěstovat i v truhlíku na chráněném místě nejlépe na jižní straně. Rostliny potom vytvoří převislý porost, někdy až do délky jednoho metru. Kotvičník není příliš náročný na místo, postačí 10 – 15 centimetrů v truhlíku nebo květináči na jednu rostlinu.

Sklizeň a sušení kotvičníku

Nať kotvičníku sklízíme v průběhu celé vegetace. Začátkem září sklízíme celé rostliny. Celý sběr (i s plody a květy) usušíme na vzdušném a stinném místě nebo umělým teplem do 40 stupňů.

Související články:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *