Pěstování koriandru

Pěstování koriandru na zahradě i v květináči

Koriandr je jednoletá (někdy i dvouletá) rostlina, z níž jako koření používáme listy, ale hlavně jeho zralá semena při konzervování zeleniny a ke kořenění spousty jídel. Je součástí známého a velmi oblíbeného kari koření. Obsahuje aromatickou silici, která podporuje zažívání a trávení a omezuje nadýmání. Celá rostlina je nepříjemně cítit jakoby po štěnicích. Pěstování koriandru u nás není moc rozšířené, ale v poslední době si našlo své příznivce.

Pěstování koriandru

Koriandr můžeme pěstovat ze semen nebo jednoduše z koupených, předpěstovaných sazenic. Koriandru se daří nejlépe ve středně těžké, propustné, vápenité a dobře zpracované půdě. Na jaře potřebuje vlhké počasí, v době květu a zrání potřebuje sucho a teplo. Semeno se seje brzy z jara, nejlépe počátkem dubna, do řádků vzdálených od sebe asi 30 cm.

Klíčit začíná až po delší době, někdy i za několik týdnů. Klíčení můžeme urychlit tím, že semena namočíme na 2 – 3 dny do vlažné vody nebo heřmánkového odvaru. Po vzejítí okopeme a jednotíme pečlivě a často. Pokud chceme používat jen list, můžeme vysévat hustěji. Zprvu roste koriandr pozvolna, jakmile však vykvete, roste rychle a větví se.
 

Pěstování v květináči

Korindr nemusíme pěstovat jen na zahradě, ale i jako pokojovou rostlinu, doma v květináči. Na dno nádoby, ve které chceme koriandr pěstovat, by měla přijít drenážní vrstva (drobný štěrk a podobně), aby neuhnívali kořínky. Substrát zvolíme propustný, hlinitopísčitý a stanoviště slunečné. Během vegetace pravidelně zaléváme, nejlépe odstátou vodou do misky pod květináč.

Sběr a sušení koriandru

Vyzrálá semena sklízíme koncem srpna až začátkem září, když se většina plodů zbarví hnědě. Natě se většinou otrhají celé, sváží do snopků a nechají ještě dozrát. Zralá semena se potom snadno z okolíků vydrolí, přeberou a nechají se rozprostřené na vzdušném místě dosušit. Jsou velmi aromatická a mají příjemně nasládlou chuť. Listy koriandru sklízíme během růstu dle potřeby.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *