Rubrika: Pěstování kořenové zeleniny

Pěstování ředkviček

Pěstování ředkviček

Ředkvička patří mezi oblíbené a zdravé zeleniny, především v jarním období. V bulvičkách ředkviček je mnoho vitamínu C a minerálních látek, především síry, železa, hořčíku a vápníku. Typickou kořenitou až štiplavou chuť způsobuje hořčičný olej, který bulvičky obsahují. Většinou se konzumují začerstva, ale dají se i zavařit. Pěstování ředkviček a další jarní zeleniny např. hlávkového salátu je u nás v oblibě, protože je můžeme sklízet v období, kdy je ostatní čerstvé zeleniny velmi málo.

Pěstování petržele

Pěstování petržele na zahradě

Petržel je velmi hodnotná a zdravá zelenina. Rozeznáváme petržel kořenovou, ale ke sklizni natě se pěstují i naťové odrůdy s kadeřavými listy, které vytvářejí jen krátký a rozvětvený kořen. Pěstování petržele na našich zahradách je již odpradávna oblíbené nejen pro její chuťové vlastnosti, ale i příznivé účinky na lidský organismus.

Pěstování petržele

Kořenová petržel má podobné nároky na pěstování jako mrkev. Vyžaduje však dostatek světla, proto není vhodná do podsevů jako mrkev, která se někdy vysévá pod mák. Petržel vyžaduje hluboké, humózní a lehčí půdy s

Pěstování červené řepy

Pěstování červené řepy na zahradě

Červená řepa má sice málo vitamínů, za zmíňku stojí jen vitamín C, ale je velmi cennou zeleninou pro vysoký obsah organických kyselin a pektinů. Kromě minerálních látek zásadité povahy obsahuje látky lipotropní, které jsou účinné zejména proti kornatění cév a chorobám jater. Pěstování červené řepy na zahradách je oblíbené hlavně pro konzumaci podzemních bulv, ale zužitkovat se dají i její listy. Můžeme je použít na polévku, salát nebo podusit a připravit jako špenát.

Pěstování červené řepy

Červená řepa je jednoletá plodina s průměrnými nároky na půdu a pěstovat jí můžeme ve všech polohách. Vysáváme jí od konce dubna do konce května, po odeznění posledních mrazíků, do řádků vzdálených od sebe 30 cm. Je méně odolná vůči mrazu a chladu, při časných jarních výsevech rostliny

Pěstování křenu

Pěstování křenu na záhonu

Křen patří mezi oblíbené doplňkové zeleniny. Pro jeho široké využití v kuchyni i v lidovém léčitelství, má pěstování křenu u nás již velmi dlouhou tradici.

Pěstování křenu

Křen je vytrvalá rostlina odolná proti mrazu i suchu. Vyžaduje hlubokou humózní půdu, ne příliš těžkou Nevhodné jdou půdy zamokřené a sléhavé. Ještě dodnes se křen někde pěstuje jako trvalá kultura a podle místa vzniku (Malín u Kutné Hory) a pěstování se tomuto způsobu říká malínský. Rostlina má bohatě rozvětvený kořenový systém. Rozmnožuje se kořenovými oddělky. I z malé části kořene vyroste nová rostlina.

První způsob pěstování (ze silných kořenových řízků)
Řízky z velkých kořenů (asi 2 – 3 cm silné a 10 cm dlouhé) sázíme do hloubky 25 – 30 cm. Řízky se pokládají vodorovně do půdy. Mezi sazenicemi necháváme vzdálenost 60 – 70 cm. V prvním roce se objeví z

Pěstování celeru

Pěstování celeru bulvového

Celer bulvový je důležitou zeleninou při přípravě nejrůznějších jídel. Bulvy obsahují bílkoviny a minerální látky a listy mají vysoký obsah vitamínů. Mimo jiné léčivé účinky, celer příznivě ovlivňuje látkovou výměnu a podporuje chuť k jídlu. U nás je pěstování celeru bulvového častější než jeho příbuzných, celeru naťového nebo řapíkatého.

Pěstování celeru bulvového

Celer je teplomilná rostlina s dlouhou vegetační dobou (180 – 240 dní). Pro pěstování celeru je vhodná lehčí písčitohlinitá půda s dostatečným přísunem živin a častou zálivkou. Hnojíme chlévsku mrvou, kompostem a