Pěstování jahodníku

Pěstování jahodníku na zahradě

Pro pěstování jahodníku na vlastní zahradě je třeba nejdříve vybrat nejvhodnější odrůdu. Jahody by měly mít především dobrou chuť a musí být co nejodolnější proti chorobám a škůdcům, abychom mohli používat co nejméně chemických přípravků nebo vůbec žádné.

Podle doby plodnosti rozlišujeme jahody na:
– jednouplodící (ranné, středně zrající, pozdní) plodí většinou od června do července
– stáleplodící, které mají dvě období sklizně, bývá to většinou červen, červenec a srpen, září
– měsíční, které plodí od června do prvních mrazíků

Pěstování jahodníku

Jahodník můžeme vysazovat na jaře (duden, květen) nebo na podzim (srpen, září). Při výsadbě z jara se můžeme dočkat ještě týž rok menší sklizně a na podzim navíc můžeme sazenice namnožit bočními výhony, které jahodník vyrazí.

Jahodník vyžaduje humózní půdy, lehčí nebo středně těžké. Rostliny můžeme přihnojit kompostem, hnojem nebo rašelinovým substrátem, určeným pro pěstování jahod. Kompost přidáváme do půdy přibližně tři týdny před výsadbou, hnůj pro jarní i podzimní sadbu na podzim předchozího roku.
Dva až tři týdny před výsadbou půdu dobře zryjeme a je vhodné přidat umělé hnojivo např. Cererit.

Pro výsadbu jahodníku je třeba slunečné stanoviště. Sázíme do řádků vzdálených od sebe 60 centimetrů. Vzdálenost sazenic v řádku by měla být okolo 30 centimetrů. Záhon můžeme pokrýt polyethylenovou fólii tmavší barvy, proti zaplevelení a pro rychlejší zrání plodů.

Každý rok z jara v březnu jahodník přihnojujeme ledkem vápenatým. V dubnu odstraníme staré suché listy, aby nám později neuhnívaly a nebyly semeništěm plísní. Po té průběžně odstraňujeme plevel a mělce okopáváme, abychom nepoškodily kořínky. Počátkem května lze ještě jahodník přihnojit Cereritem. Je také dobré obložit keříčky slámou, aby se plody nedotýkaly země a zmenšilo se tím riziko plísně.

Jahody potřebují největší zálivku v době tvorby plodů. Zaléváme k rostlině, pokud možno ne na plody. Zálivku provádíme jednou za dva až tři dny v závislosti na počasí.
Sklizeň jahod trvá přibližně od konce května do poloviny července, v závislosti na odrůdě. Potom porost jahod posekáme, ale srdíčko musí zůstat nepoškozené a přihnojíme cereritem. Asi za měsíc jahodník vyrazí nové zdravé listy.

V září odstraníme přebytečné odnože, abychom neměli porost příliš hustý a před zimou přihnojíme ještě trochou cereritu. Toto hnojivo používáme nejvíce čtyřikrát do roka, dvakrát před a dvakrát po sklizni, stačí ale jen jednou před a jednou po sklizni. Pokud z nějakého důvodu nechceme nebo nemůžeme hnojit uměle, nemusíme zoufat, i tak se při správné péči a pěstování jahodníku dočkáme dobré úrody jahod.
Většina odrůd jahodníku jsou mrazuvzdorné, takže není třeba je nijak chránit přes zimu.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *