Pěstování jablečníku obecného

Pěstování jablečníku obecného

Jablečník obecný je vytrvalá teplomilná rostlina původem ze Středomoří. U nás jí můžeme ve volné přírodě najít podél cest, u plotů, na suchých loukách, rumištích, na slunečných kamenitých stráních a podobně. Listy jablečníku po rozetření voní po jablkách, odsud pochází jeho název. Pěstování jablečníku obecného není náročné, jen je třeba pro něj vybrat vhodné stanoviště.

Pěstování jablečníku obecného

Rostlina potřebuje ke zdárnému růstu slunečné, suché a teplé stanoviště, chráněné před větrem. Půda pro pěstování jablečníku obecného by měla být dostatečně výživná, lehká a dobře propustná. Daří se mu však i v kamenitých půdách horší kvality. Jablečník můžeme počátkem března předpěstovat, ale protože je to opravdu nenáročná rostlina, stačí semena vysít během dubna nebo května do volné půdy, do hloubky asi 2 cm.

Když rostlinky vzejdou a dorostou asi do výšky 9 cm, rozsazují se na své trvalé stanoviště, na vzdálenost 30 cm od sebe. Jablečník se hodí do skalek, zídek a na suché štěrkové nebo pískové stráně. Při pěstování jablečníku obecného je nutné se vyhnout kyselým a zamokřeným půdám a hnojení chlévským hnojem.

Rostliny potom můžeme dále množit dělením starších trsů. Jablečník kvete až druhým rokem od června do srpna bílými květy soustředěnými do přeslenů. Celá rostlina příjemně voní a má štiplavěhořkou chuť. Pro účely domácího lékařství se sbírá od června do srpna jeho nať, nejlépe však na počátku kvetení. Odstřihneme ji asi 20 cm od vrcholu rostliny a případně odstraníme zdřevnatělé části. Sušíme na vzdušném místě rozloženou v tenkých vrstvách nebo svázanou a zavěšenou ve snopcích. Umělým teplem sušíme do teploty 35 stupňů.

V lidovém lékařství se potom čaj ze sušené nati nebo šťáva z nati čerstvé používá při problémech s trávicím ústrojí, jaterních a žlučníkových chorobách, onemocnění dýchacích cest, chudokrevnosti a na některé další nemoci. Zevně se uplatňuje na různé kožní problémy.

Související příspěvky:

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *