Pěstování cibule

Pěstování cibule ze semene, sadby a sazečky

Cibule kuchyňská patří u nás spolu se zelím k nejrozšířenějším a nejdůležitějším druhům zeleniny. Je nepostradatelná v kuchyni, při nakládání zeleniny a dá se i dobře sušit. Šťáva z cibule obsahuje látky s antibiotickými účinky (fotoncidy) a mnoho jiných látek jako je allin, allicin, vitamíny a minerály důležité pro náš organismus. Pěstování cibule bývalo dříve rozšířenější, ale dnes se k ní spousta zahrádkářů opět vrací.

Pěstování cibule

Cibule vyžaduje především sluněčnou polohu a záhřevné půdy, z nichž mívá jemnou a nasládlou chuť. V těžkých, kyselých  studených půdách hůře vyzrává a podléhá hnilobě. Příliš se jí nedaří ve vyšších oblastech s vlhčím klimatem, kda špatně dozrává. Ze živin cibule potřebuje zejména fosfor a draslík. Naaopak nadbytek dusíku v půdě zpomaluje její zrání a cibule je při uskladnění méně trvanlivá. Je také velmi citlivá na chlór. Cibuli pěstujeme vpodstatě třemi způsoby, a to z přímého výsevu, z předpěstovaných sazenic nebo ze sazečky.

Pěstování cibule ze semene
Pěstování cibule z přímého výsevu je vhodné v teplejších oblastech. Semena vyséváme v první polovině března do řádků vzádlených asi 25 cm od sebe. Vzešlé rostlinky vyjednotíme na vzdálenost 8 – 10 cm od sebe. Při včasném výsevu cibule dobře vyzrává a výborně se skladuje.

Ozimé odrůdy cibule vyséváme v polovině srpna. Do zimy cibule vyroste asi do výšky 20 cm a ve volné půdě dobře přezimuje. Jednotíme ji až na jaře. Dozdává přibližně ve stejnou dobu jako cibule pěstovaná ze sazečky.

Pěstování cibule ze sadby
Pěstování cibule z předpěstované sadby je výhodné zejména ve vyšších polohách. Semeno se vysévá v druhé polovině března řídce do pařeniště. Rostlinky potom vysázíme koncem dubna nebo začátkem května na záhon do sponu 10×20 cm. Je možné vysazovat i po dvou rostlinách, protože zvláště v suchém období se nemusí všechny sazenice ujmout.V této době je nutná hojná zálivka.

Pěstování cibule ze sazečky
Pěstování cibule ze sazečky je nejčastější. Nejlepší je sazečka, která má 4 – 10 mm v průměru. Vysazujeme ji v březnu a začátkem dubna do sponu 10×25 cm mělce tak, aby špičky cibulek vyčnívaly nepatrně nad povrch půdy. V lehkých půdách můžeme vysazovat o něco hlouběji. Během růstu cibuli plejeme a okopáváme.

Cibuli pěstovanou ze sazečky sklízíme koncem července a začátkem srpna. Jakmile začne částečně žloutnout, zasychat nať a rostliny se počnou pokládat, vytaháme je, a pokud není deštivé počasí, necháme cibuli na záhonech 1 – 2 týdny ležet, aby proschla. Před uskladněním a očištěním ji dosušíme v suché místnosti průvanem, ve slabé vrstvě nebo zavěšenou se svazcích.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *