Pěstování bukvice lékařské

Pěstování bukvice lékařské na zahradě

Bukvice lékařská je již odpradávna uznávanou léčivou bylinou. V přírodě je nepřehlédnutelná pro své výrazné, tmavě růžové až nafialovělé květenství, posazené na štíhlém vysokém stonku a bohatě vroubkovanými listy. U nás roste poměrně hojně většinou ve skupinách na lesních loukách a stráních s vijímkou horských oblastí. Pěstování bukvice lékařské není příliš obvyklé, přesto se s ní na našich zahradách můžeme tu a tam setkat.

Pěstování bukvice lékařské

Bukvice lékařská (Betonica officinalis), někdy také čistec lékařský, je víceletá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Na zahradách najde uplatnění jako solitéra i ve smíšených trvalkových záhonech. Pokud chceme bukvici pěstovat, můžeme semena zakoupit ve specializovaných prodejnách nebo je získat z rostlin volně rostoucích. Samozřejmě nikdy nesbíráme u komunikací a na jinak znečištěných místech. Celá plodenství potom usušíme a do jarního výsevu semena uchováme v uzavřené nádobě.

Brzy z jara můžeme sazeničky předpěstovat v truhlíku nebo jiné nádobě v humózním pěstitelském substrátu. Vzešlé rostlinky potom přesazujeme na záhon na vzdálenost asi 15 cm. Bukvice preferuje slunečné stanoviště a má vyšší nároky na zálivku. Prospívá na půdách spíše zásaditých až neutrálních, hlubších, těžších, hlinitých až hlinitopísčitých.
 

Bukvice lékařská dorůstá do výšky až jednoho metru a kvete od června do srpna. Její květy jsou vhodné k řezu a ve váze vydrží poměrně dlouho. Již od dob starého Říma byla bukvice považována téměř za všelék, dnes však je tak trochu opomíjená. Sbírá a suší se celá kvetoucí nať někdy i oddenek. Užívá se samostatně nebo v čajových směsích, nejčastěji při onemocnění dýchacích cest, trávicích problémech a nervových chorobách.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *