Pěstování ačokči
Ačokča také mexická okurka, lidově okurkopaprika, je v našich zeměpisných šířkách trochu neobvyklá zelenina, původem z Jižní Ameriky. Přestože pochází z teplých krajin, není pěstování ačokči v našich podmínkách nikterak náročné.
Pěstování ačokči
Ačokča je tykvovitá pnoucí rostlina, jejíž plody, dlouhé 5 – 10 cm, vypadají trochu jako papriky, ale chutnají jako okurky.Vzhledem ke svému původu rostlina preferuje vlhké a teplé klima. Ačokču lze ze semen předpěstovat ve skleníku, foliovníku či na okenním parapetu. V druhé polovině května, kdy už nehrozí přízemní mrazíky, můžeme sazeničky přesadit ven na záhon. Výsev lze provádět i později přímo na venkovní stanoviště.
Jelikož se rostliny hustě větví a dorůstají až do délky 5 metrů, potřebuje ačokča ke svému růstu oporu. Stejně jako u okurek a paprik je potřeba pro pěstování ačokči dostatek vláhy. Hnojit můžeme univerzálním hnojivem pro plod. Rostliny plodí opravdu hojně, proto stačí pořídit si třeba jen jednu nebo dvě sazenice.
Plody můžeme sklízet v srpnu a v září. Konzumovat je lze syrové nebo se používají v kuchyni do různých masových a zeleninových směsí, do klasického leča, zeleninových polévek nebo je můžeme naplnit jako papriky. Zužitkovat lze i její listy do zeleninových salátů nebo je spařit a připravit na způsob špenátu. Konzumace syrovým plodů má i spoustu příznivých účinků na naše zdraví.
Související příspěvky:
Napsat komentář