Rubrika: Netřesk střešní
Netřesk a jeho léčivé účinky
Netřesk střešní je především atraktivní skalnička, pěstovaná na našich zahradách k dekorativním účelům. Už méně známá věc je, že netřesk a jeho léčivé účinky tekutiny obsažené v listech, se dají srovnávat s Aloe vera. Dříve se věřilo, že chrání před bleskem, proto byl pěstován na střechách. Odtud pochází jeho jméno. Domovinou netřesku jsou Alpy. U nás ho můžeme najít i ve volné přírodě na zdech a pustých, skalnatých místech.
Popis
Netřesk střešní (Sempervivum tectorum), lidově také nazývaný „hromotřesk, nebotřesk, mužík menší, rozchodník ostrý“, je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi tlusticovitých. Z oddenku v zemi vyrůstá kulatá růžice dužnatých vejčitých listů. Z jejich úžlabí vybíhají dlouhé výhonky, upevňující se snadno kořínky k zemi. Proto se netřesk těmito výhonky velmi rychle množí.
V červnu vyroste z růžice přízemních listů lodyha vysoká asi 30 centimetrů. Je pokryta objímavými, šupinovitými, dosti tlustými listy. Netřesk kvete v červenci a srpnu růžovými květy, které tvoří vrcholík na konci
Pěstování netřesků
Netřesk se pěstuje jako okrasná rostlina v zahradách a parcích většinou na umělých skalkách a zídkách. Tyto zimuvzdorné sukulenty jsou ideální k osázení různých koryt, zahradních nádob, miniskalek a šterbin mezi kameny. Existuje mnoho kultivarů v různých velikostech a barvách od bílé, přes červenou, zelenou až po černou. Pěstování netřesků není nikterak náročné.
Pěstování netřesků
Ve volné přírodě netřesky rostou v chudé, štěrkovité půdě s minimálním množstvím humusu. U šlechtěných kultivarů bychom měli dodržet pár zásad, aby rostliny neztrácely na velikosti, zbarvení a svojí atraktivnosti. Netřesk má sice rád půdu kamenitou nebo písčitou, ale pro zachování