Moringa olejodárná a její pěstování

Moringa olejodárná a její pěstování ze semen

Moringa olejodárná je teplomilná rostlina z čeledi moringovitých, rostoucí v tropických a subtropických oblastech Afriky, v Indii, na Arabském poloostrově, na Madagaskaru a podobně. Jelikož celá rostlina má široké spektrum využití, je v některých zemích základem veškeré stravy a místní obyvatelé ji považují za téměř zázračný strom. U nás je pro své léčivé vlastnosti používána v lidové medicíně. Moringa olejodárná a její pěstování není v našich končinách příliš rozšířeno, přesto můžeme její semena zakoupit a sami si rostlinu vypěstovat.

Moringa olejodárná a její pěstování ze semen

Moringa olejodárná je rychlerostoucí, nemrazuvzdorná rostlina. Teplota při jejím pěstování by v zimním období neměla být nižší než 8 – 15 stupňů. Semena moringy můžeme vysevát po celý rok, ale co nejdříve od jejich nákupu, protože velmi brzy ztrácí svoji klíčivost. Semínka by se měla namočit na 2 dny do vody a potom vložit do substrátu 1 – 2 cm hluboko. Použít můžeme substrát pro pokojové rostliny s přídavkem písku nebo i substrát pro sukulenty. Vhodné je vytvořit na dně květináče drenážní vrstvu.

Květináč umístíme na teplé, slunné místo a substrát udržujeme vlhký, ne však přemokřený. Semena začínají klíčit za čtyři až šest týdnů. V půběhu vegetace zaléváme raději častěji v menších dávkách, než abychom rostlinu přelili. V zimních měsících zálivku omezíme. Moringu pěstujeme celoročně v nádobě. Nejvhodnější doba pro její přesazení do nového substrátu je časně z jara.
 

V létě, po přemístění na venkovní stanoviště, musíme rostlinu nejprve zvykat na sluneční paprsky, aby nedošlo k popálení listů. Jakmile poklesnou venkovní teploty pod 15 stupňů, je třeba rostlinu přemístit domů, kde jí pěstujeme při pokojové teplotě. Pokud nám při přezimování doma opadají listy, což se může stát po přenesení a změně podmínek, na jaře by měla moringa znovu obrůst. V našich zeměpisných šířkách je moringa olejodárná a její pěstování výzvou pro každého pěstitele. Při správné péči a vhodných podmínkách můžeme mít štěstí a rostlina nám již druhým rokem vykvete.

Moringa olejodárná je strom, dorůstající ve svých domovských oblastech až do výšky 12 metrů. Má bílé až nažloutlé květy s příjemně medovou vůní. Květy vykvétají postupně a současně s tím se vyvíjejí i plody (lusky), které obsahují vysoce olejnatá semena.

Související články:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *