Rubrika: Měsíček lékařský

Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky

Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky na lidský organismus

Měsíček lékařský (Calendula officinalis), jinak také měsíček zahradní, lidově nazývaný „nehtík, krusíček, pampalík“, je jednoletá bylina, vyjímečně dvouletá, patřicí do čeledi hvězdnicovitých. Domovem je měsíček v jižní Evropě, kde kolem Středozemního moře a v Malé Asii roste divoce. U nás se pěstuje hlavně na zahradách. Měsíček lékařský a jeho léčivé účinky si u nás získaly mnoho příznivců, díky svému širokému spektru využití v lidovém lékařství.

Popis

Z vřetenovitého kořene vyrůstá hranatá, rozvětvující se lodyha až do výšky půl metru. Na ní sedí poloobjímavé, řídce zubaté listy bez řapíku. Kvete od června do září velikými květními úbory v pomerančové nebo žluté barvě. Semeníky uzrávají v ostnité nažky. Uvnitř umístěné plody jsou stočené, vnější člunkovitě prohnuté. Květní úbory měsíčku zahradního obsahují žluté barvivo, hořčinu calendulin a něco etherického oleje. Mají ostrou a hořkou chuť a pronikavou, aromatickou vůni.

Použití

U nás se měsíček pěstuje v našich zahradách jako rostlina okrasná. Velkou oblibu si získal hlavně jako léčivka, která působící

Pěstování měsíčku lékařského

Pěstování měsíčku lékařského na zahradě

Měsíček lékařský (zahradní) je oblíbená nenáročná letnička, kterou najdeme na většině našich zahrad. Pěstování měsíčku lékařského si však našlo svoje příznivce i pro jeho blahodárné účinky na náš organismus.

Pěstování měsíčku lékařského

Měsíček není příliš náročný na půdu ani světlo. Obzvláště dobře se mu však daří v propustné, humózní půdě, na slunečném stanovišti, ale dobře snáší i polostín. Nízký měsíček je vhodný i pro pěstování v truhlíku nebo květináči.
Výsev můžeme provádět na jaře i na podzim. Na jaře sejeme od března do května a přibližně za deset týdnů můžeme očekávat první květy. Z podzimních výsevů se můžeme

Měsíčková mast

Měsíčková mast recept

Měsíček lékařský je oblíbená letnička nejen pro své dekorativní vlastnosti, ale i díky svým léčivým účinkům. Velmi jednoduše se z něj dá připravit domácí měsíčková mast.

Měsíčková mast – recept, použití, léčivé účinky

Dvě vrchovaté dvouhrsti květů, stonků a listí měsíčku lékařského nadrobno posekáme. 1/2 kg dobrého vepřového sádla ohřejeme na takovou teplotu, asi jako když smažíme řízek. Do vřelého sádla nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát jeden den. Druhý den ohřejeme a