Rubrika: Medvědí česnek

Medvědí česnek a jeho léčivé účinky

Medvědí česnek a jeho léčivé účinky na náš organismus

Medvědí česnek, u nás volně rostoucí, patří k prvním poslům jara. Můžeme ho najít na humózních vlhkých loukách, stinných a vlhkých nivách, pod keři a v listnatých horských lesích. Jeho silně česnekovou vůni je cítit ještě dříve, než rostlinu spatříme. Česnek medvědí, jinak také zvaný „divoký česnek“ je pro svoje výrazné aroma těžce zaměnitelný s jinou rostlinou, i když je hodně podobný konvalince. Medvědí česnek a jeho léčivé účinky jsou mnohostranné.

Popis

Medvědí česnek (Allium ursinum) je vytrvalá jednoděložná rostlina, vysoká 10 – 40 centimetrů, patřící do čeledi amarylkovitých. V zemi má podlouhlou cibuli, která je obalena bílými, průsvitnými šupinami. Z ní vyrůstají čerstvě zelené, řapíkaté, elipsovité listy, které se podobají listům konvalinky.

Světle zelený, hladký stonek, je ukončen květenstvím. Medvědí česnek kvete v květnu a červnu drobnými býlími kvítky, které jsou uspořádány do polokulovitého lichookolíku, obsahujícího 10 – 20 květů. Nemá pacibulky. Plodem je tobolka.

Sběr

Brzy z jara jsou některé lužní lesy pokryty čerstvými, zelenými listy medvědího česneku. Ze země vyrůstají vetšinou v dubnu. Mladé rostlinky sbíráme v dubnu a květnu, ještě před rozkvětem. Cibulky sbíráme koncem léta nebo

Pěstování medvědího česneku

Pěstování medvědího česneku na zahradě

Medvědí česnek u nás roste divoce ve volné přírodě, ale můžeme si ho vypěstovat i doma na zahradě. Pěstování medvědího česneku je oblíbené především pro jeho příznivé účinky na náš organismus. Používáme hlavně jeho listy, na rozdíl od česneku běžného.

Pěstování medvědího česneku

Medvědí česnek není příliš náročná rostlina. Nejlépe se mu daří na vlhkém místě v polostínu. Snese však i stín, takže ho můžeme dát i pod okrasné či ovocné stromy, ale musíme mu zajistit dostatek vláhy. Dobře snáší i

Tinktura z medvědího česneku

Tinktura z medvědího česneku recept

Medvědí česnek je oblíbenou bylinou, hojně využívanou v lidovém lékařství i v kuchyni již odpradávna, pro jeho blahodárné účinky na náš organismus. Chceme-li mít k dispozici po celý rok jeho léčivou sílu, kterou prokazatelně má, může být tinktura z medvědího česneku tím pravým domácím bylinným prostředkem. Pokud máme čerstvé listy medvědího česneku, ať už jsme je koupili na trhu, vypěstovali na zahradě nebo víme o místě, kde roste, potom už bude její příprava opravdu jednoduchá.

Tinktura z medvědího česneku – recept, použití, léčivé účinky

K přípravě tinktury většinou používáme čerstvě natrhané listy, ale lze jí připravit i z cibulek. Dobře omyté a odkapané listy nebo cibulky nadrobno pokrájíme a naplníme volně do sklenice nebo láhve. Vhodná je třeba