Rubrika: Mateřídouška obecná

Mateřídouška a její léčivé účinky

Mateřídouška a její léčivé účinky na organismus

Mateřídouška a její léčivé účinky jsou známy již odpradávna, kdy se doporučovala jako koření i jako léčivá bylinka k masu a rybám na posílení žaludku. Roste hlavně v Evropě, v severní a střední Africe a v Americe.

Popis

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je vonná, skromná květinka patřící do čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalá rostlina, jež má v zemi tenký rozvětvený kořen. Z něj vyrůstá polokeřík, na jehož stoncích, na malých řapících jsou vstřícně umístěny malé podlouhle vejčité lístky s hladkými okraji.

Její květy se rozvíjejí v červnu a červenci. Jednotlivé, růžové až fialové květy mají dvojpyský kalich. Uspořádány jsou do hustých lichopřeslenů stojících na konci stonku. Semeník vybíhá v červenou bliznu. Uzrává v plod, který se dělí na čtyři tvrdky.

Mateřídouška obecná je souborné jméno pro více druhů. U nás jí existuje asi osm poddruhů například mateřídouška vejčitá, úzkolistá a chlupatá. najdeme ji na travnatých místech, na loukách na lesních mýtinách, na okrajích cest a na suchých místech. Nejaromatičtější bývá ze slunných stanovišť. Má příjemně nahořklou chuť a aromarickou vůni.

Mateřídoušku sbíráme od června, na počátku květu nebo před květem. V léčitelství se používá kvetoucí nať, sbíraná za slunečného počasí, nejlépe po poledni. Suší se ve stínu ve slabých vrstvách.

Použití mateřídoušky

Mateřídouška má antimikrobiální a protiplísňové účinky. Mateřídouška a její léčivé účinky se využívají hlavně při onemocnění dýchacích cest a nemocech

Mateřídouškový sirup

Mateřídouškový sirup recept

Mateřídouškový sirup má příznivé účinky hlavně při nachlazení. Můžeme si ho připravit jednoduše i sami doma.

Mateřídouškový sirup – recept, použití, léčivé účinky

Na slunci nasbíranou nať i květy mírně navlhčíme a ukládáme do sklenice. Vrstvy zasypeme přírodním cukrem a silně stlačíme. Sklenici necháme stát asi tři týdny na slunečném místě. Po této době scedíme a stonky a květy, které jsou silně prosycené cukrem, propláchneme trochou vody a nalijeme do sirupu.

Získanou tekutinu na slabém ohni odpařujeme, nesmí se však vařit. Sirup nesmí být řídký ani hustý, proto ho necháme

Mateřídouškový olej

Mateřídouškový olej recept

Mateřídouška je oblíbená léčivá bylinka. Mateřídouškový olej si můžeme jednoduše vyrobit i sami doma.

Mateřídouškový olej – recept, použití, léčivé účinky

Za slunečného počasí, nejlépe v poledne, nasbírané bylinky naplníme volně do láhve a zalijeme olivovým olejem lisovaným za studena. Mateřídouška musí být ponořena a olej by měl být ještě asi 1 – 2 centimetry nad ní. Láhev uzavřeme a necháme stát asi dva týdny na slunci nebo na teplém místě.

Po této době scedíme, naplníme do lahviček a skladujeme v chladu a temnu. Mateřídouškový olej používáme

Mateřídoušková tinktura

Mateřídoušková tinktura recept

Mateřídouška je bylinka s lahodnou vůní a blahodárnými léčivými účinky na náš organismus. Mateřídoušková tinktura se používá pro zmírnění bolesti postižených míst a proti únavě.

Mateřídoušková tinktura – recept, použití, léčivé účinky

Můžeme si jí vyrobit z bylinek nasbíraných nejlépe v poledne při slunečném počasí. Naplníme jimi volně láhev až po hrdlo, zalijeme 40% alkoholem (vodka, režná) a uzavřeme. Necháme 2 týdny stát na slunečném, teplém místě. Potom scedíme a nalijeme do lahviček.

Tinkturu vyrobenou z mateřídoušky můžeme používat jako mazání pro zmírnění bolestí v kloubech při revmatismu, k posílení končetin

Pěstování mateřídoušky

Pěstování mateřídoušky na zahradě

Mateřídouška je známá bylinka používaná v lékařství, kosmetice i v kuchyni. Jelikož je příbuzná tymiánu má i podobné využití. Je to zcela nenáročná a mrazuvzdorná bylina. Vyskytuje se téměř všude v přírodě, proto pěstování mateřídoušky není příliš rozšířené.

Pěstování mateřídoušky

Nejlépe se mateřídoušce daří v písčité půdě na slunném a teplém stanovišti. Rostlina dobře snáší sucho. Hodí se do skalky i jako půdopokryvná rostlina.

Semena můžeme předpěstovat v pařeništi. Výsev provádíme od března na povrch půdy a semínka jen lehce zatlačíme. Sazeničky potom přesazujeme na