Mateřídouška a její léčivé účinky

Mateřídouška a její léčivé účinky na organismus

Mateřídouška a její léčivé účinky jsou známy již odpradávna, kdy se doporučovala jako koření i jako léčivá bylinka k masu a rybám na posílení žaludku. Roste hlavně v Evropě, v severní a střední Africe a v Americe.

Popis

Mateřídouška obecná (Thymus serpyllum) je vonná, skromná květinka patřící do čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalá rostlina, jež má v zemi tenký rozvětvený kořen. Z něj vyrůstá polokeřík, na jehož stoncích, na malých řapících jsou vstřícně umístěny malé podlouhle vejčité lístky s hladkými okraji.

Její květy se rozvíjejí v červnu a červenci. Jednotlivé, růžové až fialové květy mají dvojpyský kalich. Uspořádány jsou do hustých lichopřeslenů stojících na konci stonku. Semeník vybíhá v červenou bliznu. Uzrává v plod, který se dělí na čtyři tvrdky.

Mateřídouška obecná je souborné jméno pro více druhů. U nás jí existuje asi osm poddruhů například mateřídouška vejčitá, úzkolistá a chlupatá. najdeme ji na travnatých místech, na loukách na lesních mýtinách, na okrajích cest a na suchých místech. Nejaromatičtější bývá ze slunných stanovišť. Má příjemně nahořklou chuť a aromarickou vůni.

Mateřídoušku sbíráme od června, na počátku květu nebo před květem. V léčitelství se používá kvetoucí nať, sbíraná za slunečného počasí, nejlépe po poledni. Suší se ve stínu ve slabých vrstvách.

Použití mateřídoušky

Mateřídouška má antimikrobiální a protiplísňové účinky. Mateřídouška a její léčivé účinky se využívají hlavně při onemocnění dýchacích cest a nemocech zažívacího ústrojí. Má tedy pozitivní vliv na náš organismus a zaslouží si občas použít jako koření i ze zdravotních důvodů.

V kuchyni jí používáme v podobném množství jako tymián, hodí se do tučnějších a hůře stravitelných jídel. Dáváme jí do polévek, pokrmů z mletých mas, dušené zeleniny, omelet a podobně.
Látek, které jsou v ní obsaženy se také využívá při výrobě různých kosmetických a toaletních potřeb.

Mateřídouška a její léčivé účinky

Čerstvá rostlina obsahuje látky tříslovinné, hořčinu, flavonoidy, minerální látky a hlavně etherický olej, jehož nejdůležitější součástí jsou silice thymol a cymol. Mateřídouška je příbuzná tymiánu, takže i její léčivé účinky jsou podobné.

Zažívací útrojí, nadýmání, kolika

Mateřídouška ma dezinfekční učinky, proto se čaje z mateřídoušky používá při poruchách trávení, průjmech, nadýmání, kolikách a na podporu vylučování žaludečních šťáv. Mateřídouškový čaj: jedna vrchovatá lžička mateřídoušky se spaří šálkem vody, krátce se vylouhuje a scedí.

Při kolice a nadýmání je v lidovém lékařství znám výtažek připravený z 10 g listů mateřídoušky, 10 g heřmánku, 5 g puškvorce a 5 g skořice. Na směs se nalije 1/2 l vína, nechá se 2 dny stát a užívá se 1 lžíce 3 x denně.

Onemocnění horních cest dýchacích, nachlazení

Mateřídouška a její léčivé účinky jsou prospěšné při onemocnění horních dýchacích cest. Čaj z mateřídoušky a jitrocele s citrónem pomáhá při zánětu průdušek, nachlazení, astmatu i při černém kašli. Při nachlazení je také vhodná k užívání ve formě sirupu. Při prochlazení se užívá před jídlem. Recept na mateřídouškový sirup naleznete níže.

Menstruační bolesti

Při menstruačních bolestech pomáhá mateřídouška vnitřně i zevně. Denně je dobré vypít dva šálky čaje a zevně při křečích přikládat polštářek naplněný usušenou bylinkou (květy i stonky). Polštářek se spaří a přiloží na břicho. Polštářek naplněný mateřídouškou lze použít i k obkladům na opuchliny a pohmožděniny.

Revmatismus, bolesti kloubů a svalů

Při bolestech svalů, kloubů a při revmatismu se používají obklady namočené v mateřídouškovém odvaru, který se připraví z 30 g listů a 0,5 l vody. Vaří se 5 minut. Na revmatické bolesti je také dobrý mateřídouškový olej nebo mateřídoušková tinktura. Recepty naleznete níže.

Nervová soustava

Mateřídouška má také blahodárné účinky na naší nervovou soustavu. Zklidňuje a zlepšuje psychickou vyrovnanost. Šálek mateřídouškového čaje ráno, místo kávy působí velmi dobře na naší duševní svěžest a nastává příjemný pocit v žaludku.

Pro uklidnění při nervovém podráždění se dělají celkové koupele s mateřídouškou. Na bylinnou koupel se používá 200 g sušené byliny vylouhované přes noc za studena. Následující den se obsah zahřeje a výtažek vylije do koupele. Při bylinných koupelích by mělo být srdce nad vodou.

Používání mateřídoušky v těhotenství se nedoporučuje, údajně negativně ovlivňuje činnost štítné žlázy. Na druhou stranu, někde je mateřídouška a směsi bylin s ní doporučovány těsně před porodem, jelikož podporují kontrakce a tvorbu mateřského mléka. O používání bylin v těhotenství je lépe se poradit s lékařem.

Související články s příspěvkem „Mateřídouška a její léčivé účinky“:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *