Rubrika: Majoránka zahradní
Majoránka a její léčivé účinky
Majoránka byla dříve ve starém Řecku a Egyptě známá spíš jako okrasná a léčivá bylinka než jako koření. Dnes je to koření, bez kterého by se neobešla řada jídel a co potom zabijačka. Je to jednoletá i víceletá bylina, původem ze severní Afriky, přední Asie a jižní Evropy, kde jí také dodnes najdeme nejvíce. U nás se pěstuje ve velkém na jižní Moravě, na Strakonicku a také u sousedů na jižním Slovensku. Také majoránka a její léčivé účinky nejsou zanedbatelné.
Popis
Majoránka (Origanum majorana), lidově také „marjánka“, je silně aromatická bylinka patřící do čeledi hluchavkovitých. Z jejího kořene vyrůstá čtyřhranná lodyha, se vstřícnými listy okrouhlého tvaru, do výšky až 50 centimetrů. Listy jsou na povrchu plstnaté a mají šedozelenou barvu. Kvete v červenci a srpnu. Květy jsou setaveny do lichopřeslenů, jejichž listeny tvoří hustý klas. Koruna květu je bílá, často také s nachovým nádechem. Vytrvalý druh majoránky má dřevnaté stonky a listy o něco menší a huňaté.
Použití
Jako koření se používá majoránka drhnutá, což je směs sušených květů a listů. Má použití ve všech evropských kuchyních, nechybí však ani v Amerických a Afrických jídlech. Dáváme jí do polévek (hrachová, bramborová), na dušená masa (skopové, hovězí), do karbanátků, paštik, uzenin a samozřejmě je nedílnou součástí „pochoutek“ připravovaných na domácí zabíjačce. Majoránka se používá také do směsí různých bylinkových koření ponejvíce v Itálii, Francii a Španělsku.
V lidovém lékařství se používá jejich listů s kvetoucími vrcholky nebo celá nať. Majoránka působí dobře na trávicí soustavu, je dobrá proti neurózám a pomáhá
Pěstování majoránky
Majoránka zahradní je v našich podmínkách většinou jednoletá bylinka. Existují však i vytrvalé druhy. Pro nezaměnitelné aroma a malé nároky při pěstování majoránky její obliba stoupá. Ve své domovině (ve Středomoří) roste také planě jako trvalka.
Pěstování majoránky
Nejlépe se majoránce daří v teplé, dobře vyhnojené zahradní půdě na slunném místě, které je chráněno před větrem. Má ráda přiměřenou zálivku, ne přemokření. Majoránku pěstujeme ze semen, nebo z koupených sazeniček. Semeno se může před setím smísit s pískem, protože je velmi jemné. Výsev majoránky
Pěstování majoránky v květináči
Majoránku můžeme pěstovat venku na záhoně jako letničku, v truhlíku jako přenosnou trvalku nebo celoročně doma v květináči za oknem. Pěstování majoránky v květináči není nic složitého, máme tak přísun jejich aromatických listů po celý rok.
Pěstování majoránky v květináči nebo truhlíku
Majoránka vyžaduje homózní výživnou půdu, slunečnou a vzdušnou polohu. Nejvhodnější pro pěstování majoránky v květináči je pěstební hlinito-písčitý substrát. Rostlina vyžaduje dostatek vláhy a neublíží jí ani přemokření. Vhodné je rostliny dostatečně zalévat do misky pod