Lopuch na vlasy

Lopuch na vlasy recepty

Lopuch je bylina, která čistí naše tělo a příznivě působí na trávicí trakt, ale i zevně jsou jeho účinky používány na různé kožní problémy a k podpoře růstu vlasů. Pokud máme problémy s padáním a lámavostí vlasů, s lupy nebo naše vlasy vypají nezdravě, můžeme sáhnout po této prostorově nápadné bylině, respektive po jejích kořenech. Jelikož je to dvouletá rostina, musíme se na ně vypravit prvním rokem na podzim nebo druhým rokem brzy z jara, před tím než rostlina vyžene listy. Lopuch na vlasy a pokožku hlavy lze použít ve formě oleje nebo odvaru, někdy i tinktury. K přípravě domácích léčivých přípravků na vlasy můžeme použít lopuch plstnatý, lopuch větší i menší.

Lopuch na vlasy – recepty, použití, účinky

Lopuchový olej
Především k podpoře růstu vlasů se doporučuje olejový výtažek z kořene lopuchu. Můžeme ho koupit nebo si ho vyrobit sami doma. Připravíme ho tak, že 25 g kořene omyjeme, oškrábeme, nakrájíme na kolečka zalijeme 100 ml olivového oleje a necháme asi 14 dní louhovat. Sklenici každý den protřepáváme. Potom už jen tímto výtažkem potíráme a masírujeme ráno a večer pokožku hlavy. Olej posiluje vlasový kořínek a vlasy jsou silnější a odolnější vůči třepení a padání. Můžeme ho použít také při různých kožních infekcích.

Lopuchový odvar
Silný lopuchový odvar, který vtíráme do pokožky hlavy má rovněž příznivé účinky pro posílení a růst vlasů. Připravíme ho z 20 g kořene lopuchu, který vaříme 10 minut ve 1/4 litru vody, scedíme a necháme vychladnout.

Související články s příspěvkem „Lopuch na vlasy“:

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *