Lopuch a jeho léčivé účinky

Lopuch a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Lopuchy všech druhů jsou rozšířeny po celé Evropě. U nás ho můžeme najít podél cest, v křovinách, na úhorech a rumištích. Někde tvoří celé husté porosty. Není to však jen nápadně velký plevel, ale za zmíňku stojí i lopuch a jeho léčivé účinky na náš organismus, působící vnitřně i zevně.

Popis

Lopuch plstnatý (Arctium tomentosum), jinak zvaný lopuch vlnatý, lidově také nazývaný „hořký lupen, hořký list, lopucha“, je dvouletá bylina patřící do čeledi hvězdnicovitých. Prvním rokem lopuch vyžene z kořene jen několik přízemních listů srdčitého tvaru, posazených na dlouhých řapících. Druhým rokem vyroste lodyha dosahující až jednoho metru. Z lodyh vyrůstají stejné listy jako listy přízemní, ale jsou menší na krátkýh řapících. Listy jsou na líci drsné, na rubu plstnaté.

Lopuch kvete od července do září. Květy sestaveny do úborů mají nachovou barvu. Jednotlivé kvítky jsou velmi drobné. Podkvětý semeník uzrává v nažku, nahoře ověnčenou kališními chloupky. Kromě lopuchu plstnatého jsou známy ještě další druhy, například lopuch větší, lopuch menší a jiné.
Lopuch se nepěstuje, spotřebu stačí pokrýt volně rostoucí byliny. Používaná část rostliny je kořen, list i semena.

Sběr a sušení lopuchu

Kořen lopuchu plstnatého se sbírá prvním rokem na podzim nebo druhým rokem na jaře než vyžene listy. Důkladně se omyje, silnější kusy se podélně rozříznou a před sušením se na krátkou dobu vloží do vroucí vody. Suší se pozvolna na stinném vzdušném místě nebo umělým teplem do 40 stupňů. Sušením kořen ztrácí hodně na váze a zrohovatí. Listy lopuchu se sbírají hlavně v době květu, v červenci a srpnu. Suší se v tenkých vrstvách na vzdušném místě. Semena se sbírají těsně před dozráním a nechají uschnout na vzdušném místě.

Lopuch a jeho léčivé účinky

Kořen lopuchu má vysoký obsah inulinu (až 45%) a dále jsou v něm obsaženy látky slizové, kyselina tříselná, palmitová a stearová, silice, hořčiny, cukr, menší množství mastného oleje a další. Chuť má hořkou a odporně hořce také páchne. Listy obsahují tytéž látky, jen v jiném množství. Součástí semen je velké množství mastného oleje (asi 30%), nazývaného lopuchový olej. V lidovém lékařství se uplatňuje především kořen lopuchu, ale také list a někdy i semeno. Vedle lopuchu plstnatého můžeme použít i další druhy, především lopuch větší a menší, které mají stejné účinky. V některých zemích se kořene lopuchu používá také jako zeleniny.

Vnitřní účinky

Lopuch především čistí naše tělo a příznivě působí na trávicí trakt. List i kořen lopuchu se užívá vnitřně při zažívacích potížích a pro celkové posílení organismu. Z listu se také připravuje odvar, který se kloktá při zánětech v krku (30 g listu vařit 5 minut v 0,5 l vody). Kořen upravuje látkovou výměnu, má potopudné a močopudné účinky, proto ho užíváme všude tam, kde chceme dosáhnout většího vyměšování moče. Odvar z kořene se osvědčil při problémech s močovými kameny a pískem, při dně i revmatismu. Lopuch a jeho léčivé účinky působí také příznivě na činnost jater a žlučníku a při snižování obsahu cukru v krvi.

Odvar z kořene lopuchu
20 g kořene povaříme 10 minut v 0,4 l vody.  Užívá se 5 x denně 1 lžíce. Na kožní problémy a cukrovku se užívá odvar silnější (20 g na 250 ml vody).

Odvar z listu lopuchu
Při zažívacích potížích lze použít odvar z 10 g listu, který se vaří 2 minuty v 1/4 l vody. Užívá se 3 x denně 1 lžíce.

Zevní účinky

Čerstvé, mladé, pomačkané listy se přikládají na špatně se hojící rány, různé kožní záněty a pohmožděniny. Stejný odvar z listu jako při zánětech v krku můžeme použít na nežity a různé kožní defekty. Šťáva z kořene je výborným léčivým prostředkem k potírání různých ekzémů, vředů a akné. Silnější odvar z kořene nebo olejový výtažek je užíván k podpoře růstu vlasů a proti lupům.

Související články:

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *