Rubrika: Lípa malolistá (srdčitá)

Lípa a její léčivé účinky

Lípa a její léčivé účinky, popis a použití

Lípa patří k běžným stromům rostoucích hlavně v nížinách podél cest, v parcích, stromořadích ale i v zahradách. Nejrozšířenějším druhem je lípa malolistá (srdčitá) a lípa velkolistá. U nás je lípa skoro národní strom. Hojně roste mimo jiné i v Rusku, kde tvoří rozsáhlé porosty. Lípa a její léčivé účinky jsou využívány již odnepaměti.

Popis

Lípa malolistá (Tilia cordata), jinak zvaná lípa srdčitá, lidově nazývaná „lípa zimní“, je strom, patřící do čeledi slézovitých, dosahující výšky až 25 metrů. Kůra kmene a starších větví je černošedá s brázdami, mladší větve mají kůru šedou a hladkou. Řapíkaté listy mají srdčitý tvar.

Lípa kvete v červnu a červenci. Její květy jsou uskupeny ve vrcholících, které jsou podepřeny suchým listenem. Kvítky mají světlezelený kalich, složený z pěti lístků. Koruna je složena z pěti žlutozelených plátků. Nadkvětý semeník uzrává v kulatou nažku.

Kromě malolisté lípy u nás můžeme najít také lípu velkolistou (velkokvětou). Liší se tím, že má větší listy a květy, a kvete asi o dva týdny dříve než lípa malolistá. Zřídka můžeme u nás najít také lípu bílou, jejíž květy se v domácím lékařství nepoužívají. Poznají se odlišnou vůní.

Použití

Lípa slouží hlavně jako strom okrasný. Její dřevo je ušlechtilým řezbářským materiálem. Lýko z lípy se využívá jako vazivo k výrobě užitných a ozdobných předmětů. Z lipového dřeva se ještě získává dobrý kreslící uhel, ze semen jedlý olej. Lipového květu se užívá hojně v lidové i oficiální medicíně.

Lipový med

Lipový med recept

Když jsou lipové aleje obsypané záplavou voňavých lipových květů, určitě bychom si ho měli nasušit a udělat nějakou zásobu na zimu. Ale stejně jako z pampelišek, sedmikrásek, černého bezu a jiných bylinek, tak i z čerstvých květů lípy si můžeme vyrobit domácí lipový med. Je to vlastně hustý sirup, svařený do konzistence medu, protože pravý med je samozřejmě jen ten včelí.

Lipový med – recept, použití, léčivé účinky

Suroviny na lipový med:
   • dvě dvouhrsti lipového květu
   • 1 citrón
   • 1 kg cukru
   • 1 l vody
   Příprava lipového medu:
   Lipový květ (celé květenství i s listeny) na přípravu medu trháme vždy na bezprašném místě.

   Květy zalijeme horkou vodou, přidáme dobře omytý, na kolečka nakrájený citrón, uvedeme do varu a vaříme asi