Lichořeřišnice a její účinky

Lichořeřišnice a její účinky na naše zdraví

Lichořeřišnice je bylina, pocházející z Jižní Ameriky, která byla do Evropy dovezena někdy v 17. století v době zámořských objevů. U nás je poměrně často pěstovaná jako rostlina okrasná, známá je ale také jako přírodní antibiotikum. Lichořeřišnice a její účinky jsou pro její široké spektrum využití velmi vyhledávaným tématem. Pro svoji pikantní, poněkud ostrou chuť se často používá jako lahůdková zelenina.

Popis

Lichořeřišnice větší (Tropaeolum majus), lidově také nazývána řeřicha nebo kapucínka, je v našich podmínkách jednoletá bylina patřící do čeledi lichořeřišnicovité. Je to rostlina s dlouze palzivými, větvenými lodyhami, které mohou u nás dorůstat až do délky 3 m. Při růstu se lodyhy mohou pnout po ostatních rostlinách nebo jiných oporách, přičemž se zachytávají dlouhými ovíjivými řapíky listů. Štítovité listy jsou celokrajné, mělce laločnaté a lysé.

Lichořeřišnice kvete v květnu až říjnu oboupohlavými pětičetnými květy, umístěnými na dlouhých stopkách. Jsou výrazně zbarveny od původní oranžové až po vyšlechtěné druhy v barvě bílé, růžové, červené a žluté. Sedm až deset korunních plátků je uspořádáno ve dvou přeslenech. Kališních lístků, které jsou okrouhlé, je pět. V květu je osm nitkovitých tyčinek. Plodem je třípouzdrá tobolka se semeny.

Sběr a použití

Mladé listy a výhonky se přidávají do salátů, jsou dobré v kuskusu a těstovinách, můžeme je použít do brambor nebo jako ozdobu na chlebíčky. Pro zachování účinných látek je konzumujeme pokud možno vždy čerstvé. Poupata a nezralé plody se mohou také naložit do octového nálevu a používat jako náhrada za kapary. Pro léčebné účinky sbíráme list, květ a semena, někdy i kořen. Listy lichořeřišnice se sbírají po celou dobu vegetace, semena až po dozrání v září a říjnu.

Lichořeřišnice a její účinky

Z nejdůležitějších látek obsažených v lichořeřišnici je to hlavně isothyokyanát benzylnatý, účinná silice, draslík a bílkoviny. Největší zastoupení těchto látek je v plodu. Listy jsou bohaté na vitamín C, semena na železo a fosfor. Lichořeřišnice působí především antibioticky. Dobře účinkuje na stafylokoky, streptokoky, proteus vulgaris, escherichia coli, salmonely a další. Příznivě působí na dýchací cesty a při urologických problémech.

Jako přírodní antibiotikum je užívána při nachlazení, chřipce, zánětlivých onemocněních průdušek, astmatu, zánětu močových cest, prostaty a vaječníků. Velmi vhodné je její použití zároveň s antibiotiky, protože zesiluje a urychluje jejich účinek. Dobře působí i jako prevence nebo k doléčení onemocnění a zabránění jejich recidivy. V těchto případech se užívá ve formě tinktury, kterou můžeme dnes zakoupit v kterékoliv lékárně nebo si jí sami připravit.

Lichořeřišnice a její účinky působí antibioticky i při bolestech a zánětech středouší. Ve formě odvaru i tinktury je lichořeřišnice oblíbená proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu. Čerstvá šťáva nebo obklady z rozdrcených listů působí dezinfekčně a protizánětlivě při různých poraněních kůže.

Související příspěvky:

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *