Rubrika: Levandule lékařská
Levandule lékařská a její léčivé účinky
Levandule lékařská a její léčivé účinky jsou známy a využívany již po staletí. Tato léčivá rostlina, ale i koření je domovem v jižní Evropě, kde roste planě všude na jih od Alp. U nás se většinou pěstuje v zahradách jako rostlina okrasná.
Popis
Leandule lékařská (Lavandula officinalis), jinak zvaná levandule obecná patří do čeledi hluchavkovitých. Je to víceletý polokeř dorůstající do výšky asi 60 cm. Listy jsou vstřícné, čárkovité na povrchu šedoplstnaté, později zelenavé. Kvete v červenci a srpnu fialovo modrými květy, uspořádanými do řídkého klasu.
Použití
Květ a nať levandule lékařské se používají jako lék a vonný prostředek, listy jako koření. Ve Francii a Španělsku je součástí kořenící směsi vonných bylinek spolu s rozmarýnem. Protože má však nahořklou chuť a silné aroma, přidává se jí jen malé množství. Levandule je ale všeobecně známá spíše jako aroma různých voňavek, mýdel a podobně. Sušená levandule se dávala také do skříní, aby odpuzovala moli.
Levandule lékařská má zklidňující účinky při migréně, snižuje krevní tlak, upravuje střevní činnost a zklidňuje žaludek při
Levandulová mast
Levandulová mast má příznivé účinky na naší pokožku. Můžeme si ji připravit snadno i sami doma.
Domácí levandulová mast – recept, použití, léčivé účinky
- 2 vrchovaté dvouhrsti levandulových květů
- 500 g dobrého vepřového sádla nebo lékařské vazelíny
Příprava levandulové masti:
Sádlo nebo vazelínu ohřejeme na teplotu, jako když smažíme řízek, přisypeme nadrobno posekané levandulové květy, necháme vzkypět, promícháme a odstavíme.
Vše necháme stát jeden den. Po té ohřejeme a přefiltrujeme přes lněné plátýnko do menších
Levandulový sirup
Z voňavých větviček levandule si můžeme doma připravit aromatický levandulový sirup.
Levandulový sirup – recept
- 400g levandulových větviček (snítky s květy)
- 1,5 kg cukru krystal
- 2 – 3 citróny
- 2 kousky celé skořice
- 1 l vody
Větvičky levandule omyjeme, nalámeme na kousky, dáme do kastrolu s vodou, přidáme omyté citróny, pokrájené na plátky a skořici.
Vše přivedeme k varu, krátce povaříme, potom odstavíme a necháme jeden den louhovat.
Potom scedíme, přidáme cukr a
Pěstování levandule
Levandule je poměrně nenáročná rostlina a daří se jí téměř všude. Je to nejen ideální okrasná a aromatická bylina na zahradu, ale oblíbená je i díky svým prokazatelným léčivým účinkům. Vhodná je i k pěstování v květináčích, v různých nádobách nebo v truhlíku na balkóně. Do pěstování levandule se může pustit i naprostý začátečník, není to nic složitého.
Pěstování levandule
Levandule má ráda lehkou písčitou, propustnou půdu a slunnou polohu. Čím více slunce, tím více bude levandule vonět. Ze zálivkou musíme být opatrní, rostlina je na přílišné zavlažování háklivá. Lépe snese sucho, nežli přemokření. Levanduli lze pěstovat ze semínek, množit řízkováním nebo
Levandulový olej
Levandule je pro své léčivé účinky vyhledávanou bylinkou v domácím lékařství. Pěstujeme ji nejen jako rostlinu okrasnou, ale i pro její všestranné využití. Doma si potom z jejich květů můžeme připravit levandulový olej, který má zklidňující a regenerační účinky na naší pokožku.
Levandulový olej – recept, použití, léčivé účinky
Potřebujeme nejlépe čerstvé květy levandule a olivový olej. Při použití sušených nebude olej tolik aromatický, ale jeho účinky zůstanou zachovány. Květy levandule napěchujeme do sklenice, zalijeme je zahřátým olivovým olejem a uzavřeme. Můžeme použít i kvalitní slunečnicový olej. Sklenici postavíme
Čaj proti nespavosti
Čaj proti nespavosti – recept, použití, účinky
- 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků)
- 20 g květů levandule
- 15 g chmelových šištic
- 10 g třezalky
- 5 g kořene kozlíku lékařského
Příprava čaje:
Jedna vrchovatá čajová lžička této směsi se spaří v 1/4 litru vody a nechá se 3 minuty vyluhovat.
Pijeme teplý před spaním. Čaj můžeme také přisladit medem.
Prvosenka jarní, levandule lékařská, třezalka tečkovaná a kozlík lékařský jsou všechno výborné bylinky na zklidnění. Používají se také při migrénách a všude tam, kde chceme příznivě působit na nervovou soustavu.