Levandule lékařská a její léčivé účinky
Levandule lékařská a její léčivé účinky jsou známy a využívany již po staletí. Tato léčivá rostlina, ale i koření je domovem v jižní Evropě, kde roste planě všude na jih od Alp. U nás se většinou pěstuje v zahradách jako rostlina okrasná.
Popis
Leandule lékařská (Lavandula officinalis), jinak zvaná levandule obecná patří do čeledi hluchavkovitých. Je to víceletý polokeř dorůstající do výšky asi 60 cm. Listy jsou vstřícné, čárkovité na povrchu šedoplstnaté, později zelenavé. Kvete v červenci a srpnu fialovo modrými květy, uspořádanými do řídkého klasu.
Použití
Květ a nať levandule lékařské se používají jako lék a vonný prostředek, listy jako koření. Ve Francii a Španělsku je součástí kořenící směsi vonných bylinek spolu s rozmarýnem. Protože má však nahořklou chuť a silné aroma, přidává se jí jen malé množství. Levandule je ale všeobecně známá spíše jako aroma různých voňavek, mýdel a podobně. Sušená levandule se dávala také do skříní, aby odpuzovala moli.
Levandule lékařská má zklidňující účinky při migréně, snižuje krevní tlak, upravuje střevní činnost a zklidňuje žaludek při žaludečních katarech a křečích.
Levandule lékařská a její léčivé účinky
V lidovém lékařství se u nás používají květy. Květenství levandule je léčivou surovinou, ze které se také získává levandulová silice, která má stejné účinky jako květy, jen jsou poněkud silnější.
Vnitřní účinky
Květy levandule mají antiseptické a baktericidní vlastnosti, mají znecitlivňující a protirevmatické účinky, působí močopudně, větropudně a žlučopudně. Zabraňují nadýmání a bolestem břicha způsobených nahromaděním plynů, podporují vylučování trávících šťáv. utišují srdeční činnost a zvyšují odolnost srdce.
Nálev z květů levandule
Jedna lžička květů levandule se přelije šálkem vroucí vody a louhuje 10 minut. Pijí se dva šálky denně mezi jídly jako lék větropudný nebo uklidňující, při poruchách trávení, vodnatelnosti, neurotických nevolnostech a srdečních potížích.
Nálev z květů lze také použít při nespavosti, depresích, na astma, revmatizmus, svalové křeče, vysoký krevní tlak, migrény, menstruační problémy, obtíže dýchacích cest a zánět průdušek.
Zevní účinky
Levandule lékařská a její léčivé účinky se hojně využívají i zevně. Lze jí použít jako prostředek antiseptický, dezinfekční, hojivý a hubící parazity. Používáme jí na rány různého druhu, ekzémy, bílé výtoky, popáleniny, po bodnutí hmyzem, při boletech svalů a kloubů a jako inhalaci při kataru dutiny ústní, krku, průdušek a nosních průduchů.
Odvar z květů levandule
Odvar připravíme z hrsti květů, kterou vaříme v 1 litru vody 10 minut. Potom zředíme ještě jedním litrem vody a používáme na výplachy při výtocích.
Levandulová koupel
Levandulovou koupel používáme při podrážděnosti, stresu, je dobrá na pokožku a posilluje při celkové skleslosti. Připravíme si jí tak, že pět hrstí levandulové natě spaříme v pěti litrech vody, necháme 20 minut louhovat a přecedíme. Připravený výluh nalijeme do koupele.
Z květů levandule si můžeme připravit mast, kterou používáme hlavně na suché ekzémy, vyrážky a na spáleniny. Levandulovou tinkuru vtíráme na bolavá místa při dně, revmatizmu, zánětu nervů a bolestech hlavy. Levandulový olej také vtíráme do spánků a nad obočí při bolestech hlavy, dále jej používáme na bolavá místa po úrazech, zánětech a při revmatizmu. Recepty naleznete níže.
Napsat komentář