Rubrika: Len setý

Lněné semínko a jeho léčivé účinky

Lněné semínko a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Semínka, ať už jsou lněná, sezamová, slunečnicová, dýňová a další obsahují olej, který je zdrojem nenasycených mastných kyselin a dalších užitečných látek, které náš organismus regenerují, působí jako antioxidanty a jsou dobrým pomocníkem v boji proti civilizačním nemocem. Lněné semínko a jeho léčivé účinky jsou využívány vnitřně i zevně.

Lněné semínko a jeho léčivé účinky

Lněné semínko má vysoký obsah oleje, je cenným zdrojem vlákniny, slizu a kyseliny linolenové a linolové, které patří mezi esenciální mastné kyseliny. Z dalších cenných látek jsou to vitamíny skupiny B, vitamín E, fotoestrogeny, lignany, inulin, niacin, lecitin, draslík, vápník, železo, hořčík, selen, zinek a další.

Vnitřní účinky

Vnitřně je osvědčeným lékem na střevní potíže tím, že chrání žaludeční a střevní sliznice. Usnadňuje vyprazdňování, normalizuje činnost střevní mikroflóry, zmírňuje bolesti, křeče a má protizánětlivé

Pěstování lnu setého

Pěstování lnu setého návod

Len setý je jednoletá rostlina, pěstovaná k potravinářským, technickým a okrasným účelům. Historie pěstování lnu setého je opravdu bohatá. První zmíňky o jeho existenci pocházejí již z doby asi 7 000 let př. n. l. Do Evropy se dostal ale asi o 4 000 let později. U nás byl len využíván a pěstován dříve daleko více než v dnešní době. Jeho použití v textilním průmyslu z velké části nahradila bavlna. Dnes je s oblibou pěstován kvůli semenúm, které mají nedocenitelné účinky na náš organismus.

Pěstování lnu setého

Len setý je nenáročná rostlina známá svými plody – kulovitými tobolkami, obsahujcími lesklá semínka. Vyžaduje dobrou, sypkou půdu a mírné, vlhké podnebí. Půda určená pro pěstování lnu se na podzim musí dobře