Rubrika: Ledviny

Bylinky na ledviny

Léčivé bylinky na ledviny

Příčin onemocnění ledvin a vzniku kamenů je mnoho. Patří mezi ně například chemické prostředky v potravinách, nadměrné užívání soli, příliš tvrdá voda, prášky proti bolesti hlavy, sulfamidové prášky a kouření. Při léčbě se dají použít bylinky na ledviny, různé vegetariánské diety nebo diety s malým množstvím živočišných bílkovin, které pročišťují organismus a zbavují ho škodlivých produktů látkové přeměny a odlehčují močové soustavě.

Bylinky na ledviny

Bylinek na pročištění ledvin a močových cest je velké množství. Patří mezi ně hlavně listy břízy, meduňky, brusinky, černého rybízu, kopřivy, rdesna ptačího, plavuně vidlačky, květ zlatobýlu, vrbová kůra, čnělky kukuřičných klasů, plody jalovce, oddenek pýru, nať přesličky a vřesu, nať i semínka jitrocele kopinatého, kořen a nať celeru, kořen, nať a semena petržele, kořen čekanky, semínka pískavice a černuchy.

Při problémech s kameny je účinný vývar z bramborových slupek nebo ovesné slámy (pro ty kdo trpí nadváhou). Připravíme ho tak, že vezmeme dvě hrsti slámy nebo pečlivě opraných slupek, uvaříme a tímto vývarem spaříme nať vřesu nebo rdesno ptačí. Pije se dvakrát denně. Další příklady použití bylinek naleznete níže.

Ledvinová kolika

Kukuřice
Čnělky kukuřičných klasů se sbírají před opylením a užívají při ledvinových kolikách a problémech s močením. Čaj se pije během dne jeden šálek. Připravíme ho z jedné vrchovaté čajové lžičky čnělek, kterou přelijeme šálkem vařící vody, necháme chvíli odstát a přecedíme. Užíváme během dne jednu polévkovou lžíci. Dobré je nalít celou denní dávku do termosky, aby nám vydržel čaj po dobu užívání teplý.

Plavuň vidlačka
Mezi bylinky na ledviny se řadí i plavuň vidlačka. Každý den ráno se vypije na lačno po doušcích jeden šálek čaje z plavuně. Větší množství se užívat nesmí. Plavuň je také užívána na levinové kameny a písek, při menstruačních

Koupel z přesličky

Koupel z přesličky rolní

Přeslička měla již odpradávna pro své léčivé účinky nenahraditelné místo v lidové medicíně. Je nepostradatelným pomocníkem díky svým schopnostem zastavit krvácení a příznivým účinkům při onemocnění ledvin a močového měchýře. Blahodárně působí zevně také koupel z přesličky.

Koupel z přesličky

Při močových kamenech mají dobré účinky sedací koupele z přesličky rolní, při kterých se vypijí 2 šálky čaje z této bylinky. Moč je třeba při tom zadržet co nejdéle. Po té by se měly kameny z močového měchýře, prudkým proudem moče, vyplavit. Na sedací koupel je potřeba 100 g přesličky rolní, která se namočí na