Rubrika: Křen selský

Křen a jeho léčivé účinky

Křen a jeho léčivé účinky, popis a použití

Křen jako zelenina se používal již od starověku. Pochází z jihovýchodní Evropy. U nás se vyskytuje divoce nebo ho pěstujeme na našich zahradách. Konzumuje se hlavně kořen (syrový, strouhaný, sušený a konzervovaný), někdy i nať. Je to chuťově výrazná, ale i zdraví prospěšná zelenina. Křen a jeho léčivé účinky jsou známy již od pradávna.

Popis

Křen selský (Armoratia rusticana) je vytrvalá rostlina patřící do čeledi brukvovitých. V zemi má válcovitý kořen, na povrchu hnědožlutý, uvnitř bílý. Z něho vyrůstá do výšky půl až jednoho metru dutá, na povrchu rýhovaná, lodyha, která se nahoře bohatě větví. Z kořene také vyrůstá růžice přízemích listů, na dlouhých řapících. Listy jsou podlouhle vejčité s vroubkovanými okraji. Listy vyrůstající z lodyhy jsou čárkovité a téměř celokrajné. Bílé květy, sestaveny v dlouhých hroznech, se rozvíjí v červnu a červenci. Nadkvětý semeník uzrává v plod zvaný šešulka. Má dvě pouzdra, které obsahují v každé z nich  4 – 6 semen.

Použití

Křen používáme k nakládání zeleniny (okurky, červená řepa), čerstvě nastrouhaný křen podáváme k vařenému masu, uzeninám, minutkám, k vejcím uvařeným natvrdo, k tvrdým sýrům, do pomazánek, omáček, můžeme s ním ochutit hořčici a majonézu. Používá se také jeho nať jako přísada do solené a konzervované zeleniny. V lidové medicíně je křen oblíbeným pomocníkem při

Křenový sirup

Křenový sirup recept

Z křenu si můžeme v domácích podmínkách připravit křenový sirup, který je dobrým pomocníkem při nachlazení a problémech s ním spojených, protože má schopnost uvolňovat hleny a usnadňuje vykašlávání. Exituje mnoho receptů na tuto užitečnou medicínu.

Křenový sirup – recept, použití, léčivé účinky

Suroviny na křenový sirup:
      • 250 g křenu
      • 200 g kvalitního medu
      • šťáva z citrónu
      • voda

      Příprava křenového sirupu:
      Křen oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle. Zalijeme šálkem hodně teplé, ne vroucí, ale převařené vody.

      Směs dobře promícháme a necháme stát 1,5 – 2 hodiny. Potom přecedíme přes plátýnko nebo jemný

      Křenové víno

      Křenové víno - recept

      Křenové víno už podle názvu napovídá, že je to lektvar pro silnější jedince. Je to léty prověřený lék na problémy s trávením a oceníme ho i na těžký žaludek po nezdravém hodování. Jeho výroba je jednoduchá a výsledek určitě stojí za to.

      Křenové víno – recept, použití, léčivé účinky

      Hrst čerstvě nastrouhaného křenu zalijeme půl litrem červeného vína, dobře uzavřeme a dáme do chladu. Víno můžeme již po několika dnech užívat, Je výborným pomocníkem při poruchách trávení, žaludeční

      Pěstování křenu

      Pěstování křenu na záhonu

      Křen patří mezi oblíbené doplňkové zeleniny. Pro jeho široké využití v kuchyni i v lidovém léčitelství, má pěstování křenu u nás již velmi dlouhou tradici.

      Pěstování křenu

      Křen je vytrvalá rostlina odolná proti mrazu i suchu. Vyžaduje hlubokou humózní půdu, ne příliš těžkou Nevhodné jdou půdy zamokřené a sléhavé. Ještě dodnes se křen někde pěstuje jako trvalá kultura a podle místa vzniku (Malín u Kutné Hory) a pěstování se tomuto způsobu říká malínský. Rostlina má bohatě rozvětvený kořenový systém. Rozmnožuje se kořenovými oddělky. I z malé části kořene vyroste nová rostlina.

      První způsob pěstování (ze silných kořenových řízků)
      Řízky z velkých kořenů (asi 2 – 3 cm silné a 10 cm dlouhé) sázíme do hloubky 25 – 30 cm. Řízky se pokládají vodorovně do půdy. Mezi sazenicemi necháváme vzdálenost 60 – 70 cm. V prvním roce se objeví z

      Křenová maska na akné

      Křenová maska na akné recept

      Existuje mnoho přírodních masek na různé kožní problémy. Křenová maska na akné je jednou z nich.

      Křenová maska na akné

      Na přírodní masku na akné z octového křenu potřebujeme křen a ovocný ocet. Čerstvě nastrouhaný křen (na jemném struhadle) dáme do sklenice a