Rubrika: Kozlík lékařský
Kozlík lékařský a jeho léčivé účinky
Kozlík lékařský a jeho léčivé účinky používáme hlavně všude tam, kde potřebujeme působit na nervovou soustavu. Je to všeobecně známá léčivá rostlina, kterou můžeme najít téměř po celé Evropě. Má rád dostatek vláhy, proto roste hlavně na vlhkých loukách, u potoků, podél cest a příkopů.
Popis
Kozlík lékařský (Valeriana officinalis), lidově nazývaný „baldrán, baldrián, odolen, kořen kočičí, paldrán, kozelec, kozlíček“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi kozlíkovitých. Z kořene v zemi vyrůstá dutá lodyha do výšky až jednoho metru. Na dolním konci je pokrytá chlupy. Listy jsou lichozpeřené s pěti až deseti jařmy, jejichž čárkovité lístky mají pilovité okraje. Jsou mírně tmavší než lodyha.
Kozlík lékařský kvete od května do srpna bílými nebo načervenalými květy uspořádanými do chocholíku. Semeník uzrává v hnědou nažku, na níž kališní trubka tvoří korunku s chmýřím.
Použití
U kozlíku lékařského se využívá hlavně oddenku, přičemž se rozeznává jesli je z vlhkých nebo suchých míst. Liší se od sebe barvou a povrchem. K farmaceuickým účelům se na podzim nebo na jaře v květnu, před květem rostliny, sbírají kořeny a oddenky, které se suší. Slouží jen k lékařským účelům, jiné
Pěstování kozlíku lékařského
Kozlík lékařský je víceletá léčivá bylinka, působící hlavně na nervovou soustavu (například při neurózách, depresích a návalech úzkosti). I přes jeho prokazatelné léčivé účinky a dosti velkou poptávku, není pěstování kozlíku lékařského příliš rozšířené.
Pěstování kozlíku lékařského
Pěstujeme ho buď z divokých rostlinek nebo z rostlin předpěstovaných v pařeništi, které se vysazují ve vzdálenosti 30 – 40 centimetrů. Semeno sejeme do pařeniště pozdě z jara a jen zlehka zatlačíme. Je nutné jej dobře zalévat, aby půda nikdy nebyla suchá a sadbu vystavovat slunci. Semeno vzejde asi za čtyři týdny. Druhým rokem brzy na jaře se sazeničky rozsází do volné půdy asi čtvrt metru od sebe. Na půdu nekladou zvláštní nároky, jen je nutno