Kostival lékařský a jeho léčivé účinky

Kostival lékařský a jeho léčivé účinky na organismus

Kostival lékařský (Symphytum officinale), lidově také nazývaný „svalník větší, černý kořen, celníkový kořen, lupen sladký“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi brutnákovitých. U nás se vyskytuje poměrně často všude tam, kde je dostatek vláhy. Takže ho můžeme najít v mokřinách, na vlhkých polích a loukách, na březích potoků nebo ve vlhkém houští. Kostival lékařský a jeho léčivé účinky určitě stojí za povšimnutí, protože patří mezi nejlepší byliny, které příroda poskytuje.

Popis

V zemi má kostival lékařský mohutný červenohnědý kořen, ze kterého vyrůstá lodyha až do výšky jednoho metru. Její povrch je pokryt drsnými chlupy. Spodní listy jsou vejčitě kopinaté, zužující se v silný řapík. Horní jsou kopinaté, přisedavé, bez řapíku. Kvete od května do září. Květy tvoří převislé, úžlabní hrozny. Může mít různé barvy – běložlutá, růžová nebo fialová. Semeník uzrává ve čtyři červenohnědé nažky, v něm uzavřené.

Kostival lékařský a jeho léčivé účinky

Používaná část je oddenek, který obsahuje mnoho slizu, tříslovinné látky, glykosid consolidin, cholin a alkaloid symphyto-cynoglosin. Chutná sladce a v ústech stahuje. Kostival se používá v lékařství a je oblíbeným prostředkem i v domácím lékařství.

Vnitřní použití

Využívá se ho při krvácení z žaludečních vředů a krvácejících hemeroidech. Z kořene se připravuje čaj, který se používá například při bronchitidě a poruchách trávení. Pije se přes den 2 – 4 šálky čaje po doušcích.

Čaj z kořenů kostivalu lékařského
Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene kostivalu vyluhujeme přes noc v 1/2 l studené vody. Ráno vše zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.

Míchaný čaj s kostivalem při žaludečních vředech
Vrchovatou čajovou lžičku směsi ze 100 g kostivalu, 50 g měsíčku a 50 g truskavce ptačího (rdesno ptačí) spaříme 1/4 l vody a necháme 3 minuty louhovat. Denně se pijí 3 – 4 šálky po doušcích.

Zevní použití

Zevně se kostival lékařský a jeho léčivé účiky užívají k obkladům na nežity, pohmožděniny, při revmatických bolestech, na artrózu, artritidu a otoky kloubů. Svým stahujícím účinkem slouží také k zastavení krvácení z nosu, kdy se šňupe usušený, rozdrcený oddenek. Pro zevní použití si můžeme doma z kostivalu lékařského vyrobit mast, tinkturu nebo připravit obklady. Recepty na tyto domácí léčivé prostředky z kostivalu naleznete níže.

Související články k příspěvku „Kostival lékařský a jeho léčivé účinky“:

 

2 komentáře na Kostival lékařský a jeho léčivé účinky

 1. Radim Valach napsal:

  Dobrý den přeji,

  chtěl jsem se Vás, s dovolením, zeptat, zda lze používat tinkturu z kostivalu na potírání dásní, když potřebuji vyléčit zánět na kořeni zubu, který se neustále dokola opakuje a způsobuje kývání zubů ?

  Děkuji Vám předem za radu a odpověď.

  S pozdravem,

  Valach Radim

  P.S. U zubaře jsem samozřejmě byl, ten doporučuje chirurgický – mechanický zákrok, což bych zatím nechtěl podstoupit, pokud by byla i jiná varianta… ?

  • redakce bylinkove napsal:

   Kostival, jak již název napovídá, je oblíbenou bylinou na kosti a používá se nejčastěji zevně. Bylinky které ošetřují dásně a celkově dutinu ústní jsou spíše šalvěj, řepík, tymián, hřebíček, máta a levandule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *