Kopřiva a její léčivé účinky

Kopřiva a její léčivé účinky jsou často nedoceněné, i když patří již odpradávna k našim nejvýznamnějším léčivým rostlinám. V lidovém lékařstí se používá celá rostlina od oddenku až po květ.
Popis
U nás rostoucí kopřiva žahavka (Urtica urens) a kopřiva dvoudomá (Urtica dioica) je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi kopřivovitých. Protože se spokojí i s nejchudší půdou, můžeme jí najít na rumištích, úhorech, u cest, plotů, v houštinách a lesích.
Z jejího kořene vyrůstá někdy až půl metru vysoká lodyha. Na ní jsou polodlouhle vejčité, u řapíku srdčitě vykrojené listy, s hrubě pilovitými okraji. Celá rostlina je pokryta tuhými chlupy. Při dotyku se chlupy ulomí, ostrá šťáva z nich se vyleje v nepatrném množství na pokožku a způsobuje palčivost a zarudnutí. Kopřiva kvete žlutozeleně v červenci a srpnu.
Sběr a sušení
Listy se pro účely sušení sbírají od května do července. Můžeme však i později, po posečení, kdy rostliny znovu obrazí. Listy buď otrháme hned na místě nebo ustřihneme celé kopřivy a sdrhneme je až doma. Suší se opatrně, rozložené do tenkých vrstev na teplém, stinném a vzdušném místě, tak aby byla zachována jejich tmavězelená barva. Umělým teplem sušíme a dosušujeme do teploty 50 stupňů.
Kořeny se sbírají pozdě na podzim. Omyjí se a zvolna usuší v teple. Semeno se získá vydrolením ze zralých rostlin.
Použití kopřivy
Kopřivových listů se v průmyslu používá ke zpracování chlorofylu. V domácnosti se z kopřivových listů připravuje špenát, jarní polévka, velikonoční nádivka a salát. Přidává se také do zeleninových jídel, omelet a podobně.
V domácím lékařství se kopřiva používá na podporu trávení a při chudokrevnosti. Má také žlučopudné a močopudné účinky a udajně snižuje i obsah cukru v krvi. Mladé rostliny trhané brzy z jara mají mnoho vitamínů a minerálních látek. Dají se použít jako zelenina i koření.
Kopřiva a její léčivé účinky
Kopřiva, na kterou se dnes bohužel trochu zapomíná, patří, jak již bylo výše řečeno, mezi naše nejléčivější byliny. Používaná část rostliny jsou hlavně listy, někdy i kořeny, stonky a semena. Rostlina obsahuje spoustu účinných látek například železo, hořčík, chlorofyl, karotenoidy, sacharidy, látky tříslovinné, kyselinu šťavelovou, vitamín C a další. Hlavní léčivou složkou kopřivy je šťáva v dutých chlupech listů, která obsahuje kyselinu mravenčí. Proto když se dotkne kůže, chlup se zlomí, vyteče ona šťáva a následně místo zarudne a pálí.
Vnitřní použití
Kopřiva je nejlepší léčivou rostlinou na pročištění krve a krvetvorbu. Má dobrý vliv na slinivku břišní, proto snižuje i obsah cukru v krvi. Podporuje celkově metabolismus, ulevuje játrům a žlučníku. Má močopudné účinky, takže léčí i záněty močových cest nebo chorobné zadržování moči.
Používá se také jako prevence proti ledvinovým kamenům a při potížích se zvětšenou prostatou. Součastně také napomáhá dobré stolici, proto je využívaná na jarní pročištovací kůry. Při nedostatku železa v těle, projevující se únavou a vyčerpaností, se používá kopřiva a její léčivé účinky, právě pro její vysoký obsah železa.
Vodnatelnost
Kořen kopřivy se používá jako močopudný prostředek. 15 g sušeného kořene se pokrájí, povaří 10 minut v 1/4 l vody a během dne vypije.
Průjem
Jako stavícího prostředku se používá 3× denně 1/2 lžičky kopřivových semen, rozdrcených na jemný prášek.
Pročištění krve
Krvetvorné a pročišťující účinky můžeme využít při jarní, ale i podzimní čtyřtýdenní čajové kůře. Kopřivový čaj dokáže dobře pročistit organismus nebo ho můžeme píti jako prevenci po celý rok.
Také kopřivový sirup je výborným domácím prostředkem na podporu našeho imunitního systému. Recept naleznete níže.
Zevní použití
Zevně se této byliny užívá ve formě koupelí při revmatu, artritidě, bolestech kloubů a dně. Při revmatických bolestech se doporučuje šlehat bolestivá místa čerstvými kopřivami.
Kopřivová tinktura je blahodárná na vlasy a pokožku hlavy.
Kopřivová koupel při zúžení cév na nohou
Dvě hrsti umytého oddenku a čerstvé kopřivy (listy a stonky) se dají na noc do 5 litrů vody a druhý den se nálev přivede k varu. Nohy se koupou 20 minut v hodně teplém nálevu. Kopřiva při tom zůstává ve vodě.
Vlasy a pokožka hlavy
Vlasy se mohou omývat odvarem z čerstvých kopři nebo ošetřovat kopřivovou tinkturou připravenou z oddenku. Kopřivové kůry prospívají nejen vlasům, ale i celkově pokožce hlavy. Vlasy jsou po nich poddajné, lesklé, husté a bez lupů. Více o použití kopřivy na vlasy a kopřivové tinktuře naleznete níže.
Celková koupel při revmatismu, artritidě
200 g sušené kopřivy se vylouhuje ve studené vodě přes noc. Druhý den se vše ohřeje a vyleje do koupele. Koupe se 20 minut, přičemž srdce by mělo být nad vodou.
Napsat komentář