Rubrika: Kopr vonný

Kopr a jeho léčivé účinky

Kopr a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Kopr vonný je jedna z aromatických bylin, která má dlouholetou tradici u nás i ve světě. Pěstoval se v Evropě již ve 3. století n. l. Kopr je původem z Asie. Divoce roste po celé jižní Evropě. U nás se s oblibou pěstuje v zahradách a jen zřídka zplaňuje. Ale i tak ho nacházíme jen v blízkosti místa, kde byl pěstován. Pro svou nezamněnitelnou vůni je často používaným kořením. Využití však nemá jen v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů, ale i kopr a jeho léčivé účinky na naše zdraví jsou známy již odpradávna.

Popis

Kopr vonný (Anethum graveolens), jinak také kopr zahradní, je jednoletá rostlina patřící do čeledi miříkovitých.Z malého kořene vyrůstá jemně rýhovaná, lysá a modravě ojíněná lodyha, dosahující výšky téměř jednoho metru. Lodyha se větví. Její listy jsou mnohonásobně rozdělené na drobné, nitkovité úkrojky.

Kvete od července do září žlutavými květy, které jsou sestaveny do okolíků. Okolíky mají kolem deseti paprsků. Podkvětý semeník uzrává v křídlaté, smáčknuté nažky.

Použití kopru

Kopr je oblíbeným kořením v celé Evropě, ale i v Asii a Americe. Koprová nať se používá do omáček, polévek, tvarohových pomazánek, ale lze ho přidat i do okurkového, hlávkového, rajského a bramborového salátu. Celé rostliny

Pěstování kopru

Pěstování kopru na zahradě

Kopr vonný je vysoce aromatická, jednoletá bylina, kterou pěstujeme především pro mladou nať. Používáme ji hlavně čerstvou, ale i sušenou nebo naloženou v nálevu či soli jako koření a zeleninu. V české kuchyni je to vyhledávaná a oblíbená přísada do mnoha pokrmů. Pěstování kopru má již dlouhou tradici a je oblíbené i pro jeho blahodárné účinky na naše zdraví.

Pěstování kopru

Kopru se daří téměř ve všech půdách, ale nejlépe prospívá v půdě lehké a výživné, na stanovišti obráceném k jihu. Pro pěstování kopru nejsou vhodné jen půdy suché. Pěstujeme jej často jako meziplodinu, přiséváním mezi