Kopr a jeho léčivé účinky
Kopr vonný je jedna z aromatických bylin, která má dlouholetou tradici u nás i ve světě. Pěstoval se v Evropě již ve 3. století n. l. Kopr je původem z Asie. Divoce roste po celé jižní Evropě. U nás se s oblibou pěstuje v zahradách a jen zřídka zplaňuje. Ale i tak ho nacházíme jen v blízkosti místa, kde byl pěstován. Pro svou nezamněnitelnou vůni je často používaným kořením. Využití však nemá jen v kuchyni při přípravě mnoha pokrmů, ale i kopr a jeho léčivé účinky na naše zdraví jsou známy již odpradávna.
Popis
Kopr vonný (Anethum graveolens), jinak také kopr zahradní, je jednoletá rostlina patřící do čeledi miříkovitých.Z malého kořene vyrůstá jemně rýhovaná, lysá a modravě ojíněná lodyha, dosahující výšky téměř jednoho metru. Lodyha se větví. Její listy jsou mnohonásobně rozdělené na drobné, nitkovité úkrojky.
Kvete od července do září žlutavými květy, které jsou sestaveny do okolíků. Okolíky mají kolem deseti paprsků. Podkvětý semeník uzrává v křídlaté, smáčknuté nažky.
Použití kopru
Kopr je oblíbeným kořením v celé Evropě, ale i v Asii a Americe. Koprová nať se používá do omáček, polévek, tvarohových pomazánek, ale lze ho přidat i do okurkového, hlávkového, rajského a bramborového salátu. Celé rostliny kopru jsou nepostradatelnou přísadou při nakládání zeleniny (okurky, cibulky), do bylinkového octa a bylinkového másla. Je vhodný i k rybám a k masům dušeným na bylinkové směsi.
Kopr se dá používat čerstvý, sušený, sterilovaný, v soli nebo v kyselém nálevu. Sušená nať a semeno se dávají také do kořenících směsí. Koprové silice se využívají v parfumérii a likérnictví. Své místo má i v lidové medicíně.
Kopr a jeho léčivé účinky
Kopr vonný obsahuje asi 3 % eterického oleje neboli rostlinné silice. Ten má hořkou, ostrou chuť a aromaticky voní. Svou vůní připomíná kmín. Získává se z kopru destilací semene nebo i nati. Tam je ho však značně méně. Z účinných látek obsahuje bílkoviny, vláknina, sacharidy, tuk, železo, vápník, fosfor, sodík, vitamíny A, B, C a mnoho dalších. V domácím lékařství se využívá především koprového semene někdy i nati. Kopr v lidském organismu podporuje trávení, je mírně močopudný a má celkově uklidňující účinky.
Koprové semeno
Kopr a jeho léčivé účinky se využívají především při všech poruchách trávení, jako je například nadýmání, plynnatost, nechutenství, křečích v břiše a podobně, většinou ve formě nálevu. Již odpradávna se koprového semene používalo také při dětské kolice (v kombinaci s heřmánkem), protože je jemnější než většinou používaný fenykl.
Koprové semeno má močopudné účinky, proto dobře působí při onemocnění močových cest, většinou také ve směsích z jinými bylinkami. Bývá součástí různých čajových směsí na zklidnění a bolest hlavy. Vhodný je i pro kojící matky, protože zvyšuje tvorbu mateřského mléka.
Nálev z koprového semene
Dvě čajové lžičky drceného koprového semene se zalijí šálkem vroucí vody, nechají se 10 minut louhovat a potom scedí. Denně se pijí 3 šálky.
Koprová nať
Koprová nať má díky obsaženému vápníku vliv na pevnost kostí. Je také zdrojem vlákniny, čímž podporuje dobré trávení.
Napsat komentář