Rubrika: Kontryhel obecný

Kontryhel obecný a jeho léčivé účinky

Kontryhel obecný a jeho léčivé účinky na náš organismus

Kontryhel obecný a jeho léčivé účinky jsou známy již od středověku. Můžeme ho nalézt po celé Evropě, jak v nížinách, tak i v hornatých krajích. Roste na všech vlhkých místech, na mokrých loukách, u potoků, na březích říček a na okrajích lesů.

Popis

Kontryhel obecný (Alchemilla vulgaris), lidově nazývaný „kuří nožka“, je vytrvalá bylina patřící do čeledi růžovitých. V zemi má vřetenovitý, dlouhý, tmavěhnědý oddenek, z něhož vyrůstají dlanitě žilnaté, půlkruhovité, sedmi až devítilaločné listy na dlouhých oblých stoncích. Z oddenku vyrůstá ještě oblá, ochlupená lodyha s několika přisedavými listy. Kontryhel kvete od května do srpna. Nenápadné, žlutozelené květy mají drobný pěticípý kalich. Nadkvětý semeník dozrává v nažku.

Sběr a sušení kontryhelu

Kontryhel obecný se nepěstuje. Nať s divoce rostoucích rostlin se sbírá v době květu v červnu a červenci. Suší se pomalu rozprostřená ve stínu. Po té získá šedozelenou barvu. Oddenek se sbírá na podzim. Vyrýpnutý se dobře omyje a suší na kamnech.

Použití kontryhelu

Z kontryhelu se využívá kořen a celá nať i z květy. Upotřebení má hlavně v domácím léčitelství jako vnitřní i zevní lék. Vnitřně se odvaru z oddenku i nati užívá hlavně při ženských problémech a jako prostředku k čištění krve. Odvaru z čerstvých listů se někdy používá při

Kontryhelový čaj

Kontryhelový čaj recept

Kontryhel je oblíbenou a často využívanou bylinkou v lidovém lékařství. Je znám především jako léčivka pro ženy při problémech s otěhotněním, na úpravu menstruačního cyklu a na potíže v období klimakteria. Kontryhelový čaj je močopudný, proto je dobrým pomocníkem i při jiných onemocněních a problémech. Kvetoucí nať kontryhelu se sbírá v červnu a červenci a suší rozprostřená ve stínu.

Kontryhelový čaj – recept, použití, léčivé účinky

Připravíme ho tak, že spaříme 1 vrchovatou lžíci natě kontryhelu 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce louhovat. Denně se pijí většinou 1 – 2 šálky, při větších problémech i 3 šálky za den. Čaj se vždy připravuje