Rubrika: Kokoška pastuší tobolka

Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky

Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky na náš organismus

Kokoška je hojně rozšířený plevel, který u nás nalezneme téměř všude na zahradách, polích, na loukách, při okrajích cest, na mezích i jinde. Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky jsou mnohostranné. V lidovém lékařství je to cenná bylinka.

Popis

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris), jinak také kokoška pospolitá, je jednoletá bylina, patřící do čeledi brukvovitých. V zemi má tenký, rovný kořínek, z něhož vyrůstá hned u země růžice pařenodělných, hluboce zubatých listů. Uprostřed listové růžice vybíhá několik vysokých lodyh, dorůstajících až do výšky půl metru.

Kokoška kvete od března do září drobnými bílými kvítky uspořádanými do hroznu. Nadkvětý semeník vybíhá v krátkou, silnou čnělku. Je dvoupouzdrý. Uzrává v plochý, srdčitý plod se třemi hranami, který se nazývá šešulka. Uvnitř jsou červenohnědá semena.

Sběr a sušení

Protože kokošku můžeme najít téměř všude, nepěstuje se. Sbíráme celou kvetoucí nať bez přízemní listové růžice od března do září. Pozvolna se suší rozprostřená do tenkých vrstev.

Použití

Kokoška se používá pouze v domácím lékařství jak vnitřně, tak i zevně.V některých krajinách je obvyklé, že její čerstvou natí se zahánějí štěnice.

Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky

Kokoška obsahuje zejména účinný alkaloid bursin a tříslovinové, stahující látky. Proto má velice hořkou chuť. Má stahující účinky, kterých se využívá při různých druzích

Čaj z kokošky pastuší tobolky

Čaj z kokošky pastuší tobolky recept

Kokoška pastuší tobolka je jednou z bylin, která má příznivé účinky na krevní oběh. Je vhodná, podobně jako jmelí, při vysokém, ale i nízkém krevním tlaku. Patří mezi velmi cenné léčivé rostliny, proto se čaj z kokošky pastuší tobolky používá i při dalších onemocněních a problémech.

Čaj z kokošky pastuší tobolky – recept, použití, léčivé účinky

Připravíme ho tak, že spaříme jednu vrchovatě naplněnou lžičku 1/4 litrem vroucí vody a necháme krátce vylouhovat. Pije se po dvou šálcích