Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky

Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky na náš organismus

Kokoška je hojně rozšířený plevel, který u nás nalezneme téměř všude na zahradách, polích, na loukách, při okrajích cest, na mezích i jinde. Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky jsou mnohostranné. V lidovém lékařství je to cenná bylinka.

Popis

Kokoška pastuší tobolka (Capsella bursa pastoris), jinak také kokoška pospolitá, je jednoletá bylina, patřící do čeledi brukvovitých. V zemi má tenký, rovný kořínek, z něhož vyrůstá hned u země růžice pařenodělných, hluboce zubatých listů. Uprostřed listové růžice vybíhá několik vysokých lodyh, dorůstajících až do výšky půl metru.

Kokoška kvete od března do září drobnými bílými kvítky uspořádanými do hroznu. Nadkvětý semeník vybíhá v krátkou, silnou čnělku. Je dvoupouzdrý. Uzrává v plochý, srdčitý plod se třemi hranami, který se nazývá šešulka. Uvnitř jsou červenohnědá semena.

Sběr a sušení

Protože kokošku můžeme najít téměř všude, nepěstuje se. Sbíráme celou kvetoucí nať bez přízemní listové růžice od března do září. Pozvolna se suší rozprostřená do tenkých vrstev.

Použití

Kokoška se používá pouze v domácím lékařství jak vnitřně, tak i zevně.V některých krajinách je obvyklé, že její čerstvou natí se zahánějí štěnice.

Kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky

Kokoška obsahuje zejména účinný alkaloid bursin a tříslovinové, stahující látky. Proto má velice hořkou chuť. Má stahující účinky, kterých se využívá při různých druzích krvácení. Dále se také užívá, tak jako jmelí, na regulaci krevního oběhu.

Vnitřní použití

Vnitřně se kokoška pastuší tobolka a její léčivé účinky využívají při průjmových onemocněních, při úplavici, hemeroidech, žaludečním kataru a pro zvýšení vylučování moči. Čaj z kokošky pastuší tobolky se pije denně 2 – 3 šálky při různých druzích krvácení například při krvácení z nosu, žaludku, střev, nepravidelném krvácení z dělohy, při silném menstruačním krvácení a v období klimakteria. Protože kokoška reguluje krevní oběh, s úspěchem se používá při vysokém, ale stejně tak i při nízkém tlaku.

Průjem
Při těchto problémech se vytlačí z čersté nati šťáva, která se užívá 5 x denně jedna kávová lžička.

Krvácení při přechodu
Při těchto problémech se kromě pití čaje doporučuje tento lidový recept: Hrst mladé nati se vaří ve 3/4 litru vody, než se vše svaří na 1/2 litru. Po vychladnutí a přecezení se pije půl tohoto odvaru ráno a půl večer.

Zevní použití

Zevně se používá kokošky jako chladivý obklad na kožní záněty a jiné kožní problémy. Z kokošky se také k zevnímu použití připravuje tinktura a mast.

Hemeroidy
Při krvácejících hemeroidech používáme nálev z kokošky na výplachy, sedací koupele a na omývání. Na sedací koupel potřebujeme 100 g sušených bylin, které přelijeme vroucí vodou, necháme vylouhovat a přilijeme do připravené koupele. Koupel by měla trvat asi 20 minut, přičemž by měly být ponořeny i ledviny. Nebo jednu dvouhrst čerstvé bylinky spaříme v sítu nad hrncem s vřelou vodou, spařenou kokošku zabalíme do ručníku a dáme jako obklad. Při hemeroidech se někde doporučuje k vnitřnímu užití připravit odvar z 10 g sušené nati svařené v necelém půllitru trpkého červeného vína a tento odvar během dne vypít.

Kožní záněty
Zevně se bylina užívá k obkladům na kožní záněty. K tomuto účelu se máčí rozmělněná nať 24 hodin v octě, potom se přecedí a přikládají se obklady, namočené v tomto octovém výtažku.

Svalové problémy
Při všech onemocněních svalů, při chřadnutí svalů a končetin je kokoška také uznávaným pomocníkem. Používá se k masážím postižených míst ve formě tinktuty. Tinktura z kokošky pastuší tobolky také pomáhá při tříselné kýle nebo vyhřezlé děloze.

Související články:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *