Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky

Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky na náš organismus

Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky jsou známy a vysoko ceněny již odpradávna. Můžeme se s ním setkat skoro všude na loukách, u lesů, na stráních, v příkopech a na ladem ležící půdě všude na světě. U nás roste více druhů – jitrocel větší, jitrocel prostřední a nejznámější z nich je samozřejmě jitrocel kopinatý.

Popis

Jitrocel kopinatý (Plantago lanceolata) lidově také nazývaný „ranocél, skorocél, psí jazýček, psí jazyk, babka, beraní jazyk, babí ucho, muší ocas“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi jitrocelovitých. V zemi má hnědý silný kořen, z něhož vyrůstá přízemní růžice dlouze kopinatých listů s hladkými nebo řídce zubatými okraji. Na lesklém povrchu mají listy několik podélných žeber. Z kořene vyrůstá také několik rýhovaných stvolů do výšky až 30 centimetrů.

Na konci stvolů jsou hnědé vejčité klásky. Základem těchto klásků jsou suchomázdřité listeny, v jejichž úžlabí leží malá kvítka. Nadkvětý semeník uzrává v tobolku, která po puknutí uvolňuje dvě podlouhlá semena.

Sběr a sušení

Jitrocel najdeme téměř všude, protože se sám vydatně rozmnožuje. Hlavně na neošetřovaných loukách můžeme vidět, že silně bují na úkor hodnotné pícní traviny. Sběr listů jitrocele provádíme od května do srpna, nejlépe když je rostlina v květu. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu. Při správném sušení se uchová zelená barva listů.

Použití jitrocelu

Mladé lístečky jitrocele můžeme přidat do bylinkové polévky, bešamelové omáčky, palačinek a podobně. Jitrocel obsahuje složky, které mají příznivý vliv na naše trávení, upravují stolici a uvolňují hleny.

Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky

V lidovém lékařství se používají ponejvíce listy všech druhů výše jmenovaných, hlavně však jitrocele většího. Kořen, květy a semena se využívají méně. Jitrocel obsahuje glykosidy, flavonoidy, tříslovinné látky, hořčiny, karoten, organické kyseliny, minerální soli, ale i poměrně mnoho tuku (jitrocel vyšší asi 10 %, jitrocel kopinatý 2,5 %). Čerstvá šťáva obsahuje vitamíny A, C a K. Bylina má slabou vůni, chutná trpce, hořce až slaně.

Jitrocel zvyšuje srážlivost krve, čistí krev, plíce a žaludek, má svíravé a protizánětlié účinky, snižuje překrvení sliznic a nadměrnou propustnost vlásečnic, působí spasmolyticky, trochu usnadňuje odkašlávání a má mírně močopudné účinky. Krev, plíce a žaludek pročišťuje tak, jako žádná jiná rostlina. Zevně působí hojivě na rány a regeneruje pokožku.

Vnitřní použití

Jitrocel se především užívá při všech onemocněních dýchacích cest, zvláště při silném zahlenění, kašli, černém kašli a plicním astmatu. Působí spasmolyticky – uvolňuje hladké svaly horních cest dýchacích. Jeho protizánětlié účinky dobře působí i při angíně nebo zánětu v krku či hrtanu. Směs jitrocele a mateřídoušky je užívána při bronchiálním astmatu. Sirup z jitrocele pomáhá na odkašlávání a pročišťuje krev od všech škodlivin. Recept naleznete níže.

Jitocel kopinatý a jeho léčivé účinky působí dobře také při poruchách trávení. Používá se při poškození žaludeční sliznice, nedokyselení žaludku a dvanáctníku, při průjmu a úplavici. Doporučuje se také při onemocnění ledvin a močového měchýře. Staří bylinkáři používali semeno jitrocele proti tvorbě ledvinových kamínků – 8 g denně. Semena jitrocele jsou močopudná, eliminují kyselinu močovou a chloridy. Vaří se z nich odvar (10 g na 1 litr vody).

Zevní účinky

Jitrocel kopinatý a jeho léčivé účinky se užívají zevně při veškerých poškozeních kůže, zánětech (např. dásní, spojivek), na vyrážky, vředy (i bércové), lišej, strupové dermatózy a svrab. Čerstvé rozmačkané listy jitrocelu jsou již odedávna oblíbeným léčivým prostředkem na řezné a tržné rány, po bodnutí hmyzem, při pokousání zvířetem či uštknutí jedovatým hadem. V posledních případech jen jako první pomoc, než vyhledáme lékaře.

Obklady z listů jitrocele

Čerstvé listy jitrocele kopinatého nebo většího omyjeme, válečkem rozválíme na kaši a přiložíme na postižené místo.

Jitrocelové listy na puchýře

Dáme-li jitrocelový list do obuvi, pomáhá to odstranit puchýře, způsobené chůzí.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *