Rubrika: Játra
Bylinky na játra
Většina jaterních chorob vychází nejčastěji z nedostatečné činnosti jater, špatném vylučování žluči a často i ztukovatění jater. O tom co naše játra nemají ráda se dozvíme bohužel teprve, až když nás začínají tápit. A ještě i tehdy jsme přesvědčeni, že jsme něco špatného snědli a trápí nás žaludek. Pro správnou funkci jater je potřeba hlavně dostatek pohybu a strava, jejíž kalorická hodnota je úměrná k množství vykonané práce. V neposlední řadě nám mohou pomoci i bylinky na játra.
Játra a žaludek jsou orgány, jejichž činnost spolu úzce souvisí. Krev, která přichází do jater přináší kyselinu mléčnou vznikající v našich svalech následkem únavy způsobené fyzickou prací nebo sportem. Komě toho krev přináší i spoustu jiných nečistot, ze kterých v játrech vzniká žluč. Ta se shromažďuje ve žlučníku, odkud je v potřebné míře vylučována do dvanáctníku, kde spolupracuje na chemickém rozkladu těžkých živočišných bílkovin (masa, tuků a podobně).
Jednoduše řečeno, kdo fyzicky pracuje, má žluči dostatek a má nárok na vydatnější stravu, protože ji náležitě stráví. Produkce žluči tedy závisí na fyzické zátěži, kterou ve svalech pociťujeme jako únavu. Špatné vylučování žluči a s tím spojené i špatné trávení, se projeví i na náladě a psychickém rozpoložení člověka. Dostatek žluči nám zajistí, správné vyprazdňování a díky tomu probíhá správná očista organismu od škodlivých látek. Mimo to má člověk lepší náladu, chuť k jídlu, fyzickou kondici i spánek.
Po řádné fungování jater jsou potřebné i vitamíny, především vitamín C, s nímž v našem organismu hospodaří hlavně játra. Čím časteji ho obdrží, tím déle si zajistí svoji funkčnost. V menším množství jsou potřebné i vitamíny skupiny B, vitamín K a P.
Bylinky na játra
Při jaterních chorobách nám mohou pomoci i některé bylinky, které působí žlučopudně a mají příznivé účinky na trávící
Puškvorcový čaj
Puškvorcový čaj se připravuje z oddenku puškvorce, který je silně aromatický a chutná hořce a kořenitě. Čaj z puškvorce odstraňuje nechutenství, je všeobecně uznávaným pomocníkem při problémech s trávením, pomáhá při onemocnění ledvin, slinivky a je dobrý na pročištění celého těla.
Puškvorcový čaj – recept, použití, léčivé účinky
Čaj připravujeme ze sušeného oddenku puškvorce jen za studena. Jednu zarovnanou lžičku zalijeme 1/4 litrem vlažné vody a necháme přes noc stát. Ráno trochu zahřejeme a potom slijeme. Před užíváním se čaj ohřeje ve