Jaterník podléška a jeho léčivé účinky

Jaterník podléška a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Jaterník podléška se objevuje jako první jarní ozdoba stinných lesů. Je radost spatřit jeho překrásné modrofialové porosty. Je to u nás poměrně rozšířená rostlina, kterou můžeme najít na stinných, vlhkých místech, v listnatých lesích a křovinách. Pěstuje se také v našich zahradách jako rostlina okrasná. Na rozdíl od většiny léčivých rostlin nemá jaterník podléška a jeho léčivé účinky příliš dlouhou historii.

Popis

Jaterník podléška (Hepatica nobilis), jinak také jaterník trojlaločný, lidově zvaný „podlíska, podlíška“, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi pryskyřníkovitých. V zemi má jaterník vodorovně uložený, vřetenovitý, dřevnatý oddenek, z něhož brzy na jaře, v březnu vyrůstá několik chlupatých stvolů dlouhých kolem 15 cm. Každý ze stvolů nese na svém konci modře, fialově, růžově někdy i bíle zbarvené květy, které se skládají z 6 – 12 lupínků.

Květy jaterníku se k večeru a při dešti sklánějí a zavírají. Četné semeníky vybíhají v zobcovitou bliznu, kolem níž je spousta tyčinek. Pod každým kvítkem jsou tři malé listeny. Trojlaločné, na rubu plstnaté listy kožovitého vzhledu vyrůstají na rostlině později než květy. Mají dlouhé a oblé řapíky. Semeník uzrává v nažku s krátkým zobáčkem.

Sběr a sušení

Sběr nati jaterníku probíhá koncem kvetení rostliny, když se již objevují listy. Při sběru dáváme pozor na kořínky, abychom rostliny co nejméně poškodili. Nať sušíme pozvolna a opatrně, rozprostřenou v tenkých vrstvách.

Jaterník podléška a jeho léčivé účinky

Hlavní součástí jaterníku je tříslovina, proto celá rostlina chutná trpce a má stahující účinky. Z dalších látek jsou to glykosidy (hepatrilobin), flavonoidy, antokyany, sacharóza, amulsin, invertin a saponiny (v odddenku). Vzhledem k nepatrnému obsahu alkaloidů anemoninu a protoanemoninu je jaterník slabě jedovatý.

Vnitřní účinky

Středověké herbáře svědčí o tom, že rostlina byla velmi oblíbeným lidovým lékem při onemocněních jater. Používá se samostatně i ve směsích s jinými bylinkami při tvrdnutí, zánětech, zvětšení, rozpadu a slabé funkci jater. Většina bylinek používaných na játra prospívají i žlučníku a tak je tomu i u jaterníku. Má příznié účinky při tvorbě kamenů a písku ve žlučníku a žlučových cestách, léčí slezinu, má močopudné účinky a prospívá při některých onemocněních močového měchýře. Nálev lze užít také jako prostředek k usnadnění odkašlávání a při onemocnění dýchacích cest.

Zevní účinky

Zevně se jaterník a jeho léčivé účinky užívají na pohmožděniny, ve formě obkladů ze spařených listů. Pro jeho stahující účinky jej lze využít k vyplachování úst při zánětu dásní.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *