Rubrika: Jaká rostlina se sbírá v které roční období – přehled podle měsíců

Bylinky v zimě

Bylinky v zimě-pěstování, sběr, uchování

Bylinky a léčivky pěstujeme jednak pro dochucování jednotlivých pokrmů a samozřejmě i pro jejich léčivé účinky. V sezóně jsme je opatrovali, starostlivě o ně pečovali, vypěstovali zdravé a silné rostliny, a proto by byla velká škoda, kdyby naše práce přišla vniveč. Po završení zahradnického roku, proto každý pěstitel řeší otázku:“Jak pečovat o bylinky v zimě, popřípadě jak sklizené

Bylinky v březnu

Léčivé bylinky v březnu

Březen je měsíc, kdy začíná jaro a příroda se pomalu probouzí po dlouhém zimním spánku. Bylinkáři a milovníci léčivýh rostlin se mohou pomalu poohlížet jestli se náhodou již něco nezelená. Nějaké bylinky v březnu již najdeme, ale není jich příliš mnoho. Sbírají se většinou pouze oddenky, kořeny a kůra, ale sem tam i nějaký ten kvítek, jako například květy podbělu nebo fialky.

Bylinky v dubnu

Léčivé bylinky v dubnu

Duben je měsíc, kdy se zima přetahuje z létem, kdo z koho. Tomu také odpovídá „aprílové“ počasí.  Některé bylinky v dubnu ještě čekají na ten správný čas a počasí, než se pořádně zazelenají a ukážou svá květenství. Přesto se již dočkáme kvetoucích pampelišek, prvosenek a tak jako většinou už v březnu, fialek a podbělu. Nemusíme však zoufat bylinková příroda nám nabízí ke sběru spoustu jiných bylinných částí. V tento měsíc sbíráme kromě pár kvítků jarních bylinek, oddenky, výhonky, nať, některé listy a ještě i kořeny.

Bylinky v květnu

Léčivé bylinky v květnu

Květen je měsícem, kdy to v přírodě již krásně bují, roste a kvete. Je to jeden z nejkrásnějších měsíců v roce. Není nad to si vyjít na krásně rozkvetlou louku, užít si čerstvého vzduchu a při tom se porozhlédnout, jaké bylinky v květnu nám příroda nabízí. Společnost nám budou dělat i krásně rozkvetlé stromy.

V tomto měsíci již se nesbírají kořeny a oddenky, na které si musíme počkat do podzimu. Vynahradí nám to však již hojně zastoupené listy, natě a samozřejmě květy. Mimo jiné se začíná bělat, záplavou svých aromatických květenství, bez černý, který je využívanou a vysoce ceněnou bylinou v domácím lékařství.

Bylinky v červnu

Léčivé bylinky v červnu

Červen je měsícem, kdy už se hlásí o slovo léto. Příroda je ponořená v zeleni a záplavě kvetoucích rostlin a keřů. V tomto měsíci je sběr léčivých bylinek již v plném proudu, hlavně jejich nadzemních částí. Právě v tomto měsíci, okolo svátku sv. Jana (24 června), má podle starých bylinkářů většina sbíraných rostlin největší sílu a léčivé účinky. Zkušenosti našich předků jsou tím nejlepším doporučením vypravit se na bylinky v červnu, kdy roste vše doslova před očima.

Bylinky v červenci

Léčivé bylinky v červenci

Červenec je měsíc, kdy je léto již v plném proudu. Dny jsou dlouhé a většinou parné. Je to nejteplejší měsíc v roce, kdy také začínají prázdniny. Letní počasí láká k vodě, ale i bylinkáři si přijdou na své. Co nám tedy tento horký měsíc může nabídnou a jaké bylinky v červenci můžeme sbírat?

Jsou to především nadzemní části rostlin (nať, listy, květy, květní úbory) a jejich plody. Navíc pokud si chceme udělat zásobu na zimu, v tomto teplém počasí se nám budou určitě dobře sušit. Jenom dávat pozor, abychom je sušily na stinném a vzdušném místě, ne na přímém slunci.

Bylinky v srpnu

Léčivé bylinky v srpnu

Srpen je sice ještě letním měsícem, ale dny se již krátí a rána a večery jsou chladnější. Jméno tohoto měsíce bylo odvozeno od slova srp, který se dříve používal k sečení. Je to měsíc sklizně obilí na polích, dozrávajícího ovoce a zeleniny, ale ani bylinky v srpnu se nenechají zahanbit. V tuto dobu jich můžeme najít opravdu nepřeberné množství a nasušit si zásobu na zimní měsíce. Sbíráme hlavně nadzemní části jako jsou listy, nať, květy, květní úbory, ale také už plody a semena.

Bylinky v září

Léčivé bylinky v září

Září je měsíc, kdy se pomalu, ale neodvratně loučíme s létem. Je, stejně tak jako srpen, měsícem sklizně a ani bylinkáři nemusí zoufat a končit se sběrem léčivých rostlin. Rozhodně bychom měli na bylinky v září vyrazit a načerpat jejich léčivou sílu. Sbíráme hlavně plody, semena, ještě sem tam nějakou nať a listy, ale pomalu přecházíme ke sběru oddenků a kořenů. Jelikož přichází studenější období, jistě se nám bude nějaká ta zásoba léčivých bylin na zimu hodit.

Bylinky v říjnu

Léčivé bylinky v říjnu

Říjen je podzimní měsíc, kdy stromy v krajině vytvářejí krásné barevné scénérie. V tomto období nám příroda vydává své poslední plody, začíná padat listí ze stromů a ptáci se přesouvají do teplých krajin. Mnoho lidí toto období nemá rádo nebo je přímo děsí a propadají depresím. Nejlepším lékem je procházka barevnou podzimní přírodou a po té třeba šálek dobrého bylinkového čaje. Bylinky v říjnu nám určitě také zpestří náš pobyt v přírodě. Sbíráme především podzemní části rostlin jako je oddenek a kořen a také poslední plody a semena.