Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Jak pěstovat rozmarýn v květináči za oknem

Protože rozmarýn je domovem kolem Středozemního moře, v našich končinách přes zimu většinou vymrzá. Vyjímečně se může stát, při mírnějších zimách, že venku přezimuje, ale spíše ho pěstujeme jako rostlinu přenosnou, v létě venku a v zimě ve skleníku nebo v bytě. Kromě jeho využití v kuchyni má i příznivé účinky na naše zdraví. Mimo jiné zlepšuje činnost trávícího systému, činnost jater a posiluje paměť. Takže, jak pěstovat rozmarýn v květináči, abychom měli po celý rok přísun jeho aromatických listů.

Jak pěstovat rozmarýn v květináči

Rozmarýn má rád propustný hlinitopísčitý substrát. Na dno květináče je dobré dát drenážní vrstvu, například z kamínků nebo hliněných střepů, aby se odváděla přebytečná vlhkost a rostlinky neuhnívaly. Pokud jej pěstujeme ze semínek, dáváme semena asi 1 cm hluboko. Nejjednoduší je pěstovat rozmarýn ze zakoupených sazeniček. Rostliny potom opatrně přesadíme do květináče nebo truhlíku.

V létě je ideální závětrné, slunné stanoviště venku. V zimě se mu daří nejlépe při teplotách 5 – 15 stupňů. V tomto období rozmarýn vyžaduje světlé místo a přiměřenou zálivku. Nesmí se přelít, ale ani zaschnout. V chladnějším prostředí, kdy půda vysychá dlouho, by nadměrná zálivka mohla způsobit uhnívání kořenů a odumření celé rostliny. Jakmile jednou rozmarýn přelijeme, už ho nezachráníme. Proto je dobré rostliny zalévat jen do misky pod květináčem tak, aby se voda prosákla až na povrch zeminy a rosit rozprašovačem.

Každým rokem je dobré rozmarýn přesadit, protože se jako každá rostlina rozrůstá. Je při tom nutno dbát, abychom neporušily kořínky. Vrcholky přirůstajících výhonů sklízíme podle potřeby, ale i proto, aby se nám keříček pěkně rozvětvil.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *