Rubrika: Jahodník obecný

Jahodník a jeho léčivé účinky

Jahodník a jeho léčivé účinky na náš organismus

Jahodník je rostlina, která provází člověka už odpradávna. Jeho plody patří mezi nejoblíbenější ovoce. Můžeme ho nejčastěji nalézt v lesích, hájích, na loukách, lesních pasekách, na mezích i jinde. Vyskytuje se téměř v celé Evropě. Jahodník a jeho léčivé účinky jsou také využívány v lidové medicíně.

Popis

Jahodník obecný (Fragaria vesca), také známý jako lesní jahoda, je vytrvalá rostlina patřící do čeledi růžovitých. Z oddénku jahodníku obecného vyrůstají listy s dlouhými řapíky a tenké, bezlisté šlahouny, plazící se po zemi. Tyto šlahouny místy zapouští kořeny a tím přispívají k množení.

Listy jahodníku jsou trojčetné s pilovitým okrajem. Z oddenku vyrůstají také stvoly, na kterých se od dubna do července rozvíjejí bílé kvítky. Po oplození lůžko květu zdužnatí a vytvoří plod, jenž uzraje v červenou jahodu.

Jahodníku obecnému se podobá jahodník trávnice nebo jahodník truskavec s jahodami červenými pouze na osluněné straně. Na našich zahradách jsou pěstovány různé odrůdy, z nichž vysoce ceněn je zejména jahodník měsíční, který dlouho rodí.

Použití

Z jahodníku se v lidovém lékařství užívá především listů, dále také květů, kořene a někdy i plodů. Plody lesní a zahradní jahody jsou oblíbeným ovocem. Mladé, sušené listy se

Pěstování jahodníku

Pěstování jahodníku na zahradě

Pro pěstování jahodníku na vlastní zahradě je třeba nejdříve vybrat nejvhodnější odrůdu. Jahody by měly mít především dobrou chuť a musí být co nejodolnější proti chorobám a škůdcům, abychom mohli používat co nejméně chemických přípravků nebo vůbec žádné.

Podle doby plodnosti rozlišujeme jahody na:
– jednouplodící (ranné, středně zrající, pozdní) plodí většinou od června do července
– stáleplodící, které mají dvě období sklizně, bývá to většinou červen, červenec a srpen, září
– měsíční, které plodí od června do prvních mrazíků

Pěstování jahodníku

Jahodník můžeme vysazovat na jaře (duden, květen) nebo na podzim (srpen, září). Při výsadbě z jara se můžeme dočkat ještě týž rok menší sklizně a na podzim navíc můžeme sazenice namnožit bočními výhony, které