Hloh obecný a jeho účinky

Hloh obecný a jeho účinky na naše zdraví

Když na jaře vykvetou hlohy, jsou pro své husté sněhobílé květy, které se chvějí bzukotem včel, nepřehlédnutelnou součástí probouzející se přírody. Jediným záporem těchto nádherných keřů je jejich trochu nepříjemný zápach. Hloh obecný je rozšířen ponejvíc v západní a střední Evropě, částečně v severní Africe a Asii. Můžeme ho najít především na polostinných místech při okrajích lesů nebo podél potoků. Jeho použití v lidovém lékařství má již dlouhou tradici, protože hloh obecný a jeho účinky jsou hotovým požehnáním pro nemocné srdce.

Popis

Hloh obecný (Crataegus laevigata), někdy také nazýván hloh dvousemenný nebo hloh ostrotrnný, lidově „hložek, hložinky, hlohyně, pluháč, luhovec, loh, trn, trní, srdeční chléb“  je opadavý, trnitý keř nebo strom patřící do čeledi růžovitých, dorůstající někdy až do výšky 7 metrů. Slabé, šedavě zbarvené větve jsou pokryty až 2,5 cm dlouhými trny. V paždí trnů jsou střídavě postavené laločnaté listy.

Bílé až narůžovělé pětičetné květy o průměru asi 1,5 cm jsou uspořádány po pěti až deseti do chocholíků. Poměrně nepříjemně zapáchají. Plodem je červená kulovitá malvice, která obsahuje dvě až tři semena, dozrávající v září až říjnu.

Sběr a sušení

Květ hlohu, ve kterém je nejvíce účinných látek, se sbírá krátce před rozkvětem nebo hned jak začne rozkvétat. Z větévek odštipujeme celá květenství i se stopkou. Sušíme ho v tenkých vrstvách na stinném a vzdušném místě. Umělým teplem sušíme či dosoušíme při 35 stupních.

Listy se sbírají zároveň s květy. Sušíme je stejným způsobem. Plody se sklízí v době zralosti na podzim od září do října. Sušíme je většinou umělým teplem do 60 stupňů. Plody po usušení musí mít tmavě červenou barvu, nesmí zhnědnout. Pro léčivé účely se používá droga pouze ze stromů divoce rostoucích.

Hloh obecný a jeho účinky

Květy hlohu, v trochu menší míře i listy a plody, obsahují silice, flavonoidy (hyperin, quercitrin), proanthocyanidiny, flavonové glykosidy (vitexin, orientin), vitamín C a další látky. Hloh má blahodárné účinky na činnost srdce, regulaci krevního tlaku a je dobrým prostředkem pro silné a zdravé cévy.

Hloh obecný je jedním z nejznámějších přírodních prostředků na léčbu srdečních potíží a při problémech s krevním oběhem. Látky v něm obsažené mají stimulační účinek na srdeční sval a jeho prokrvení, zlepšují průchodnost cév a tepen a krevní oběh. Regulují také krevní tlak, snižují hlavně ten vysoký. Hloh pomáhá při silném bušení a arytmii, příznivě působí při angíně pectoris a doporučuje se jako prevence proti infarktu.

Při užívání hlohu je důležitá vytrvalost a trpělivost, protože působí velmi pomalu. Jeho účinky se objeví až po několika týdnech, někdy i měsících užívání. V běžných dávkách nemá nežádoucí účinky, bez obav se může užívat dlouhodobě, ale v kombinaci s jinými, hlavně syntetickými léky na srdce se nedoporučuje.

Hloh má také uklidňující účinky a používá se jako tišicí prostředek. Pomáhá při nespavosti, silném nervovém vypětí, stresu, vyčerpání, nedostatku energie, závratích, dušnosti a při pocitech strachu. Přidává se do bylinných směsí určených ženám pro zmírnění potíží spojených s menstruací a v období klimakteria. Hloh se užívá ve formě čaje (nálevu) nebo tinktury, kterou lze použít i zevně k masírování při zánětech svalů, revmatismu a podobných bolestech.

Související články k příspěvku „Hloh obecný a jeho účinky“:

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *