Rubrika: Hemeroidy
Bylinky na hemeroidy
Na hemeroidy existuje spoustu lidových léčivých prostředků, které znali a s úspěchem používali už naše babičky. Bylinky na hemeroidy se používají buď vnitřně v podobě odvarů a čajů nebo zevně do sedacích koupelí, obkladů nebo mastí. Ale nejdříve krátce o tom co to vlastně hemeroidy jsou a jak vznikají.
Hemeroidy, lidově nazývané „Zlatá žíla“, jsou žilní pletence v oblasti konečníku. Má je každý, ale jen někdo s nimi má potíže. V tom případě dokáží člověku velmi znepříjemnit život. Četnost hemeroidů u naší populace se dnes podstatně zvýšila. Velkou zásluhu na tom má náš životní styl (například stres, nesprávné stravovací návyky, sedavé zaměstnání a podobně). Nejčastější příčinou bývá zácpa, zvýšená fyzická zátěž, dědičnost, ale i některé sporty jako například cyklistika. U žen vznikají hemeroidy nejčastěji v těhotenství a po porodu.
Typickým příznakem při zduření žilního pletení je výskyt jasně červené krve po stolici. Hlavní zásadou při prevenci proti hemeroidům je příjem potravy s vysokým podílem vlákniny, aby se usnadnilo vyprazdňování. Proto je nutná správná kombinace potravin a zařadit do jídelníčku zejména saláty ze syrové zeleniny, které obsahují hodně vlákniny.
K léčbě jsou často používány různé sedací koupele, ale můžeme vyzkoušet i cibuli. Příležitostně je možné použít šťávu vylisovanou z vařené cibule s dvěma kapkami oleje. Touto šťávou navlhčíme tampón vaty a pokud jsou hemeroidy uvnitř, tak ho vložíme jako čípek. Pokud jsou hemeroidy umístěny zevně, přikládáme obklad z vařené cibule zevně a po několika hodinách ho vyměníme, aby nepřischnul. Lze také užívat propolis 15 kapek dvakrát denně. Při obtížích s hemeroidy působí dobře lněné semínko, které můžeme umlít s cukrem (1 lžíce cukru a 3 lžíce semínka), užíváme jednu lžičku 2 – 3 krát denně.
Bylinky na hemeroidy
Mezi bylinky užívané při léčbě hemeroidů patří heřmánek pravý, kokoška pastuší tobolka, měsíček lékařský, řebříček obecný, plavuň obecná, přeslička rolní a vlaštovičník větší. Jinde se také osvědčila například divizna, krušina, borůvka a pampeliška.
Dubová kůra
V případě výskytu hemeroidů se používají především různé masti, čípky a koupele v odvaru z dubové kůry. Na krvácející hemeroidy můžeme do sedacích koupelí použít
Řebříčková mast
Řebříček je v lidovém lékařství velmi oblíbenu léčivou rostlinou. Řebříčková mast je jeden z léčivých prostředků, který si z této bylinky může snadno vyrobit každý sám doma.
Řebříčková mast – recept, použití, léčivé účinky
Dobře rozehřejeme 90 g dobrého vepřového sádla, přidáme 15 g čerstvých rozsekaných květů řebříčku a 15 gramů nasekaných lístků maliníku. Celé to necháme vzkypět, promíháme a odstavíme. Druhý den směs ohřejeme a
Heřmánková mast
Heřmánková mast je oblíbená uklidňující a hojivá bylinková mastička, kterou si můžeme vyrobit i sami doma. Výhodou je, že víme co mastička obsahuje a bylinky na ní si můžeme nasbírat sami. Na přípravu můžeme použít sádlo jako naše babičky nebo kokosový tuk.
Heřmánková mast – recept, použití, léčivé účinky
Potřebujeme k tomu 250 g vepřového sádla, které zahřejeme jako při smažení a vsypeme do něho dvě vrchovaté hrsti čerstvých květů. Až směs vzkypí, promícháme jí, odstavíme, přikryjeme a dáme na noc na chladné místo. Druhý den mast mírně zahřejeme a
Měsíčková mast
Měsíček lékařský je oblíbená letnička nejen pro své dekorativní vlastnosti, ale i díky svým léčivým účinkům. Velmi jednoduše se z něj dá připravit domácí měsíčková mast.
Měsíčková mast – recept, použití, léčivé účinky
Dvě vrchovaté dvouhrsti květů, stonků a listí měsíčku lékařského nadrobno posekáme. 1/2 kg dobrého vepřového sádla ohřejeme na takovou teplotu, asi jako když smažíme řízek. Do vřelého sádla nasypeme posekané části měsíčku, necháme vzkypět, zamícháme a odstavíme. Vše necháme stát jeden den. Druhý den ohřejeme a