Rubrika: Fenykl obecný
Fenykl a jeho léčivé účinky
Fenykl obecný je nejen známým aromatickým kořením, ale i léčivou bylinkou. U nás se nejvíce pěstuje na jižní Moravě, jen vyjímečně zplaňuje. Jinak divoce roste ve Středomoří a v jihovýchodní Asii. Pěstuje se ve Francii, Španělsku, na Balkáně a také v Asii. Fenykl a jeho léčivé účinky mají dlouhou historii. Byl již odpradávna považován za všelék a jakési afrodisiakum.
Popis
Fenykl obecný (Foeniculum vulgare), lidově nazývaný „italský kopr“, je víceletá rostlina (často pěstovaná jako dvouletá), patřící do čeledi miříkovitých, podobající se kopru. V zemi má fenykl silný vřetenovitý, bělavě zbarvený kořen. Z něho vyrůstá lysá, oblá, na povrchu jemně rýhovaná a modře ojíněná lodyha do výšky až 1,5 m. Na dlouhých řapících jsou umístěny listy s mázdřitými pochvami, rozšířenými na obě strany. Listová čepel je čtyřikrát zpeřeně dělena a má čárkovité úkrojky.
V červenci a srpnu se objevují žluté květy, uspořádané do složených okolíků, z nichž každý má 15 – 20 paprsků s okolíčky. Semeník dozrává v šedožlutou dvounažku asi 8 mm dlouhou s pěti žebry. Význačně voní a chutná nasládle. Svou vůní
Pěstování fenyklu
Fenykl je oblíbeným kořením i léčivou rostlinou. Má široké uplatnění v kuchyni a látky v něm obsažené jsou součástí mnoha vyráběných léčiv. Také pěstování fenyklu má již dlouhou tradici.
Pěstování fenyklu
Pro dobrou úrodu fenyklu potřebujeme teplé a slunečné místo a mírně vlhkou polohu. Velmi dobře se mu daří ve vinorodých oblastech. Půda by měla být dostatečně hluboká, lehce písčitě hlinitá. Rostlina nesnáší přímé hnojení a je náročná na zálivku. Fenykl se dá množit semenem nebo kořenovými řízky.