Rubrika: Fenykl obecný

Fenykl a jeho léčivé účinky

Fenykl a jeho léčivé účinky na naše zdraví

Fenykl obecný je nejen známým aromatickým kořením, ale i léčivou bylinkou. U nás se nejvíce pěstuje na jižní Moravě, jen vyjímečně zplaňuje. Jinak divoce roste ve Středomoří a v jihovýchodní Asii. Pěstuje se ve Francii, Španělsku, na Balkáně a také v Asii. Fenykl a jeho léčivé účinky mají dlouhou historii. Byl již odpradávna považován za všelék a jakési afrodisiakum.

Popis

Fenykl obecný (Foeniculum vulgare), lidově nazývaný „italský kopr“, je víceletá rostlina (často pěstovaná jako dvouletá), patřící do čeledi miříkovitých, podobající se kopru. V zemi má fenykl silný vřetenovitý, bělavě zbarvený kořen. Z něho vyrůstá lysá, oblá, na povrchu jemně rýhovaná a modře ojíněná lodyha do výšky až 1,5 m. Na dlouhých řapících jsou umístěny listy s mázdřitými pochvami, rozšířenými na obě strany. Listová čepel je čtyřikrát zpeřeně dělena a má čárkovité úkrojky.

V červenci a srpnu se objevují žluté květy, uspořádané do složených okolíků, z nichž každý má 15 – 20 paprsků s okolíčky. Semeník dozrává v šedožlutou dvounažku asi 8 mm dlouhou s pěti žebry. Význačně voní a chutná nasládle. Svou vůní

Pěstování fenyklu

Pěstování fenyklu na zahradě

Fenykl je oblíbeným kořením i léčivou rostlinou. Má široké uplatnění v kuchyni a látky v něm obsažené jsou součástí mnoha vyráběných léčiv. Také pěstování fenyklu má již dlouhou tradici.

Pěstování fenyklu

Pro dobrou úrodu fenyklu potřebujeme teplé a slunečné místo a mírně vlhkou polohu. Velmi dobře se mu daří ve vinorodých oblastech. Půda by měla být dostatečně hluboká, lehce písčitě hlinitá. Rostlina nesnáší přímé hnojení a je náročná na zálivku. Fenykl se dá množit semenem nebo kořenovými řízky.

Fenykl sladký sejeme na jaře začátkem května až do konce června, do řádně propracované půdy. Sejeme do řádků asi 30 – 40 cm od sebe vzdálených 2 cm do hloubky. Vyséváme buď řídce nebo