Rubrika: Durman obecný

Durman obecný a jeho účinky

Durman obecný a jeho účinky

Durman obecný je velmi dekorativní, prudce jedovatá rostlina. Původní oblast jeho výskytu není přesně známa, někde se udává, ža by to mohla být Severní Amerika, ale jsou i jiné názory. V součastné době roste od tropů až po mírné pásmo. U nás ho můžeme najít od nížin po podhůří. Je to nenáročná rostlina, proto se objevuje i na místech velmi pustých, na okrajích cest, rumištích, skládkách, náspech, v polích, na okrajích kompostů a podobně. Durman obecný a jeho účinky byly odpradávna užívány hlavně v Číně, kde byl pokládán za téměř posvátnou rostlinu, spojovanou s Budhou. V Evropě se přidával do mastí pro čarodějnické sabaty.

Popis

Durman obecný (Datura stramonium), lidově nazýván „panenská okurka, andělské trumpety, vlčí jablko, čertova buřina, ježkova palice, maslák“ je jednoletá, prudce jedovatá rostlina patřící do čeledi lilkovitých. Z jeho vřetenovitého kořene vyrůstá vidličnatě rozvětvená, lysá lodyha

Pěstování durmanu

Pěstování durmanu

Na první pohled durman každého upoutá svými velkými trubkovitými květy, podle kterých také vznikl jeden z jeho lidových názvů „andělské trumpety“. Jsou velmi dekorativní a v podvečer krásně voní. V tomto směru mu může kokurovat málokterá rostlina, proto si pěstování durmanu i přesto, že je to jedovatá rostlina, našlo mnoho příznivců.

V zahradnictvích jsou tyto atraktivní rostliny nabízeny pod názvy Datura a Brugmansia. Datura jsou jednoleté rostliny se vzpřímenými květy a ostnatými plody, jejichž typickým zástupcem je i plevelný durman obecný, rostloucí ve volné přírodě. Brugmansia jsou víceleté keřové durmany s převislými květy a hladkými plody.

Pěstování durmanu

Pro pěstování durmanu je ideální polostinné stanoviště, chráněné před větrem, s ranním a večerním sluncem. Rostliny mají sice rády dostatek světla, ale polední slunce by odebíralo listům značné množství vláhy. Durman se pěstuje jako přenosná rostlina v květináči. Rostliny můžeme také v létě zapustit v