Rubrika: Cukrovka

Bylinky na cukrovku

Léčivé bylinky na cukrovku

Cukrovka, neboli diabetes, je jednou z nejrozšířenějších civilizačních nemocí, projevující se zvýšenou hladinou cukru v krvi. Je zapříčiněná nedostatečným působením hormónu inzulínu, který reguluje množství cukru v krvi. Žádná bylina neumí cukrovku vyléčit, ale existují bylinky na cukrovku a lidové podpůrné prostředky ke stabilizaci cukru v krvi.

Cukrovka 1. typu se objevuje většinou již v dětství nebo mládí. Nejde jí zamezit a velkou roli zde hraje dědičnost. Dochází při ní ke zničení buněk vytvářejících inzulín. U tohoto typu cukrovky je nezbytná léčba inzulínem a poměrně přísná dieta.

Cukrovka 2. typu se vyskytuje většinou až po 40. roce. Je vyvolána poruchou uvolňování inzulínu ze slinivky. Její příčinou je nezdravý životní styl, nedostatek pohybu, přejídání se s následným vznikem obezity. Léčba spočívá většinou v dodržování diety, to zjednodušeně znamená omezení tuků, cukrů a zvýšení příjmu vlákniny. Důležité také je pravidelná fyzická aktivita. Při léčbě diabetu a onemocnění slinivky břišní je důležité dodržování lékařem předepsané diety. Léčba cukrovky je zdlouhavá a neméně spočívá v úpravě životního stylu.

Bylinky na cukrovku

Kromě léčivých bylin, působí na snížení cukru v krvi i některé druhy zeleniny. Za starý domácí prostředek se považuje šťáva z kysaného zelí a každodenní konzumování mrkve. V léčbě pomáhá i  česnek, cibule, celer, pórek a čerstvá okurková šťáva.

Borůvka
Borůvkové listy sbírané před dozráním plodů obsahují myrtillin, který je nazýván „rostlinný inzulín“ a zlepšuje využití cukru. Z nich si můžeme připravit borůvkový

Čaj a odvar ze jmelí

Čaj a odvar ze jmelí recepty

Jmelí není jen dekorativní a ozdobnou rostlinou na vánoce, ale skrývá v sobě i řadu léčivých účinků. Větvičky této cizopasné rostliny se sbírají většinou od začátku října do poloviny prosince, posekají se a usuší. Mezi nejvýraznější přednosti jmelí patří jeho příznivé působení na srdce a krevní oběh. K těmto účelům si můžeme připravit čaj a odvar ze jmelí.

Čaj ze jmelí –  recept, použití, účinky

Čaj ze jmelí připravujeme ve studeném stavu. Jedna vrchovatá čajová lžička se dá na noc do 1/4 l studené vody, ráno se ohřeje a scedí. Potřebujeme-li na den větší množství, můžeme čaj nalít do termosky, aby vydržel teplý nebo ho vždy před použitím ohřát ve vodní lázni. Čajové kůry se

Puškvorcový čaj

Puškvorcový čaj recept

Puškvorcový čaj se připravuje z oddenku puškvorce, který je silně aromatický a chutná hořce a kořenitě. Čaj z puškvorce odstraňuje nechutenství, je všeobecně uznávaným pomocníkem při problémech s trávením, pomáhá při onemocnění ledvin, slinivky a je dobrý na pročištění celého těla.

Puškvorcový čaj – recept, použití, léčivé účinky

Čaj připravujeme ze sušeného oddenku puškvorce jen za studena. Jednu zarovnanou lžičku zalijeme 1/4 litrem vlažné vody a necháme přes noc stát. Ráno trochu zahřejeme a potom slijeme. Před užíváním se čaj ohřeje ve