Rubrika: Chmel otáčivý
Chmel a jeho léčivé účinky

Chmel otáčivý je rostlina známá hlavně jako surovina pro výrobu piva. Mladé chmelové výhonky „pazoušky“ se však používali v Římě již za dob Plinia k výrobě salátu ochuceného solí, pepřem, olejem a octem. Už není tak známo, že chmel a jeho léčivé účinky jsou mnohostranné.
Popis
Chmel otáčivý (Humulus lupulus), jinak také chmel obecný je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi konopovitých. V zemi má oddenek z něhož vyrůstá tenká, drsná lodyha, dosahující délky až 7 metrů. Lodyha se obtáčí kolem tyčí nebo stromů, a to vždy vpravo. Nese pětilaločné vstřícné listy, široce kopinaté, u řapíku srdčitě vykrojené. Listy jsou na povrchu drsné, na okrajích hrubě pilovité.
Chmel kvete v červenci a srpnu. Květy jsou dvoudomé. Prašníkové květy jsou v úžlabí listů sestaveny v laty. Každý drobný kvítek má pětilisté zelené okvětí a pět tyčinek. Na jiných rostlinách jsou květy pestíkové, jež tvoří podlouhlé šištičky. Za každou šupinou šištičky jsou dva semeníky dozrávající v malé nažky. Šupiny a nažky jsou pokryty žlutými žlázkami (chmýřím), které produkují hořkou pryskyřičnou látku příjemné vůně.
Použití
U nás se chmel pěstuje asi od 11 století. Nejvíce je ho v chmelařských oblastech jako Lounsko, Žatecko, Rakovnicko, ale i jinde. Pěstují se pouze samičí rostliny, které vytvářejí šištice, jež nesmí být opylovány. Tyto šištice se používaly dříve jako zklidňující
Čaj proti nespavosti

Čaj proti nespavosti – recept, použití, účinky
- 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků)
- 20 g květů levandule
- 15 g chmelových šištic
- 10 g třezalky
- 5 g kořene kozlíku lékařského
Příprava čaje:
Jedna vrchovatá čajová lžička této směsi se spaří v 1/4 litru vody a nechá se 3 minuty vyluhovat.
Pijeme teplý před spaním. Čaj můžeme také přisladit medem.
Prvosenka jarní, levandule lékařská, třezalka tečkovaná a kozlík lékařský jsou všechno výborné bylinky na zklidnění. Používají se také při migrénách a všude tam, kde chceme příznivě působit na nervovou soustavu.