Rubrika: Chmel otáčivý

Chmel a jeho léčivé účinky

Chmel a jeho léčivé účinky na náš organismus

Chmel otáčivý je rostlina známá hlavně jako surovina pro výrobu piva. Mladé chmelové výhonky „pazoušky“ se však používali v Římě již za dob Plinia k výrobě salátu ochuceného solí, pepřem, olejem a octem. Už není tak známo, že chmel a jeho léčivé účinky jsou mnohostranné.

Popis

Chmel otáčivý (Humulus lupulus), jinak také chmel obecný je vytrvalá rostlina, patřící do čeledi konopovitých. V zemi má oddenek z něhož vyrůstá tenká, drsná lodyha, dosahující délky až 7 metrů. Lodyha se obtáčí kolem tyčí nebo stromů, a to vždy vpravo. Nese pětilaločné vstřícné listy, široce kopinaté, u řapíku srdčitě vykrojené. Listy jsou na povrchu drsné, na okrajích hrubě pilovité.

Chmel kvete v červenci a srpnu. Květy jsou dvoudomé. Prašníkové květy jsou v úžlabí listů sestaveny v laty. Každý drobný kvítek má pětilisté zelené okvětí a pět tyčinek. Na jiných rostlinách jsou květy pestíkové, jež tvoří podlouhlé šištičky. Za každou šupinou šištičky jsou dva semeníky dozrávající v malé nažky. Šupiny a nažky jsou pokryty žlutými žlázkami (chmýřím), které produkují hořkou pryskyřičnou látku příjemné vůně.

Použití

U nás se chmel pěstuje asi od 11 století. Nejvíce je ho v chmelařských oblastech jako Lounsko, Žatecko, Rakovnicko, ale i jinde. Pěstují se pouze samičí rostliny, které vytvářejí šištice, jež nesmí být opylovány. Tyto šištice se používaly dříve jako zklidňující

Čaj proti nespavosti

Čaj proti nespavosti recept

Čaj proti nespavosti – recept, použití, účinky

Čaj proti nespavosti připravíme z této směsi bylinek:
   • 50 g prvosenky jarní nebo vyšší (celé okolíky bez stonků)
   • 20 g květů levandule
   • 15 g chmelových šištic
   • 10 g třezalky
   • 5 g kořene kozlíku lékařského

   Příprava čaje:
   Jedna vrchovatá čajová lžička této směsi se spaří v 1/4 litru vody a nechá se 3 minuty vyluhovat.

   Pijeme teplý před spaním. Čaj můžeme také přisladit medem.

   Prvosenka jarní, levandule lékařská, třezalka tečkovaná a kozlík lékařský jsou všechno výborné bylinky na zklidnění. Používají se také při migrénách a všude tam, kde chceme příznivě působit na nervovou soustavu.