Rubrika: Celer

Celer a jeho léčivé účinky

Celer a jeho léčivé účinky na náš organismus

Celer je všeobecně známá a hojně využívaná naťová a kořenová zelenina. Existují tři druhy a to celer hlíznatý, pěstovaný především pro hlízu, ale lze použít i jeho listy. Celer řapíkatý nevytváří hlízu, ale mnoho silných řapíků, používaných jako jemná zelenina. Celer listový vytváří pouze mnoho listových výhonků. Nať a kořeny obsahují cenné léčivé látky. Celer a jeho léčivé účinky na náš organismus jsou známy a vysoce ceněny již odnepaměti.

Použití

V kuchyni se využívá nať, bulva i semeno. Celerová nať má výraznější aroma než nať petrželová. Celer (nať i bulva) se používá čerstvý nebo sušený při zapékání nebo dušení masa se zeleninou, do pokrmů z mletého masa, do polévek, salátů a podobně.
Usušené celerové listy uchováváme v dobře uzavřené tmavé nádobě. Sušit lze také strouhanou celerovou bulvu.

Celer a jeho léčivé účinky

Celer je u nás oblíbený nejen pro své výrazné chuťové vlastnosti, ale i díky nezanedbatelným léčivým účinkům. Bulvy celeru obsahují bílkoviny a množství minerálních

Pěstování celeru

Pěstování celeru bulvového

Celer bulvový je důležitou zeleninou při přípravě nejrůznějších jídel. Bulvy obsahují bílkoviny a minerální látky a listy mají vysoký obsah vitamínů. Mimo jiné léčivé účinky, celer příznivě ovlivňuje látkovou výměnu a podporuje chuť k jídlu. U nás je pěstování celeru bulvového častější než jeho příbuzných, celeru naťového nebo řapíkatého.

Pěstování celeru bulvového

Celer je teplomilná rostlina s dlouhou vegetační dobou (180 – 240 dní). Pro pěstování celeru je vhodná lehčí písčitohlinitá půda s dostatečným přísunem živin a častou zálivkou. Hnojíme chlévsku mrvou, kompostem a