Bylinky na vysoký krevní tlak

Bylinky na vysoký krevní tlak použití

Vysoký krevní tlak, neboli hypertenze, je v dnešní době jedním z nejčastějších kardiovaskulárních onemocnění. Toto onemocnění se dá dnes již zařadit do skupiny civilizačních chorob. Vysoký krevní tlak není radno podceňovat. Jestliže nechcete hned sahat po lécích, můžete nejdříve vyzkoušet bylinky na vysoký krevní tlak.

Hodnota tlaku naměřená tonometrem vyjadřuje sílu, kterou působí krev na stěny cév. Udává se v torech – mmHg. Ideální tlak u dospělých osob je 120/80 mmHg. První naměřená hodnota by se měla pohybovat od 100 do 130, druhá od 70 do 90. O vysokém tlaku mluvíme, když překročí hranici 140/90 mmHg. První číslo označuje systolický tlak, vznikající při srdečním stahu a odráží stav našich tepen. S přibývajícím věkem tato hodnota většinou stoupá. Druhé číslo vyjadřuje diastolický tlak, který se zaznamenává při uvolnění srdečního svalu.

Při léčení hypertenze hraje zásadní roli odpovídající životospráva. Doporučuje se nejíst tučná jídla, omezit jídla slaná, nepít alkohol, nekouřit, omezit stres, takže vlastně od základů ozdravit životní styl a důležité je také upravit pitný režim. Živočišné tuky by se měly nahradit tuky rostlinného původu, které obsahují nenasycenné mastné kyseliny cenné pro naše zdraví.

Bylinky na vysoký krevní tlak

Jako podpůrný prostředek při léčbě vysokého krevního tlaku můžeme použít také některé bylinky.
Mezi nejpoužívanější, blahodárně působící při léčbě vysokého krevního tlaku, patří jmelí bílé a kokoška pastuší tobolka, které regulují jak vysoký, tak i nízký krevní tlak. Dobré účinky mají i další bylinky o kterých je řeč níže.
Velmi dobře na hypertenzi působí medvědí česnek, který je v domácím léčitelství hojně využíván. Ze zeleniny má pozitivní účinky ještě  celer, cibule a kopr.

Hloh obecný

Hloh obecný je bylina, která se používá pro snížení krevního tlaku a navíc dobře působí jako prevence infarktu, při srdeční slabosti, arytmii a poruchách prokrvování. Čaj z hlohu připravíme přelitím jedné kávové lžičky drogy jedním šálkem vroucí vody. Necháme chvíli stát a po té přecedíme. Užíváme 3× denně.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská má pozitivní účinky při snižování krevního tlaku, zklidňuje, upravuje krevní oběh a tlumí bolesti.

Jmelí bílé

Ze jmelí si můžeme připravit čaj. Jednu vrchovatou lžičku namočíme na 12 hodin ve 1/4 l vody. Po té studený výluh přecedíme, mírně ohřejeme a po doušcích pijeme. Při vysokém krevním tlaku užíváme tři šálky denně.
Jmelí se sbírá od začátku října do začátku prosince a na jaře v březnu a v dubnu, kdy je léčivé. Nejlepší je z dubu a topolu. Sbírají se listy a větvičky, nikdy ne bílé bobulky, které jsou jedovaté.

Kokoška pastuší tobolka

Mezi nejoblíbenější bylinky na vysoký krevní tlak patří bezesporu kokoška pastuší tobolka, která se používá k přípravě čaje. Jednu vrchovatou lžičku přelijeme šálkem vroucí vody, necháme chvíli odstát, přecedíme a po doušcích pijeme obvykle dva šálky denně.

Plavuň vidlačka

Příčinou zvýšení krevního tlaku může být i nedostatečná činnost ledvin. V tomto případě může pomoci polštářek naplněný sušenou nebo čerstvou plavuní obecnou, který si na noc přiložíme na ledviny.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *