Bylinky na artrózu a artritidu

Bylinky na artrózu a artritidu kostival

Nejpoužívanější bylinky na artrózu a artritidu jsou kostival lékařský, měsíček lékařský, mateřídouška obecná, přeslička rolní, kopřiva, bříza a řepík. Ale nejprve pár řádků, co vlastně tyto dvě onemocnění kloubů a chrupavek představují a kdy a jak se pojevují.

Artróza

Artróza je degenerativní onemocnění kloubů, vyskytující se v pozdějším věku. Klouby, většinou na prstech, kolenech, kyčlích nebo páteři, ztrácejí chrupavku, která je pokryta hladkou hmotou, tlumící nárazy a zbraňující kostem v přímém dotyku. Projevuje se bolestivostí a ztuhlostí kloubů, nejvíce ráno a po odpočinku.

Artritida

Artritida je také onemocnění kloubů většinou revmatického původu, které se objevuje již u mladších věkových kategoriích. Je to chronické onemocnění, při kterém vzniká zánět a poškození chrupavek i vazů v okolí kloubu. Projevuje se většinou ztuhlostí kloubů, únavou, zvýšenou teplotou, úbytkem na váze, zarudnutím a bolestivým otokem postiženého místa. Okolí kloubu bývá teplejší.

I když artróza a revmatoidní artritida mají různé příčiny, jejich léčba má mnoho společného. K léčbě se používají různé potravinové doplňky, jako například vitamíny C a E, zinek, glukosamin, rybí tuk, niacin a tobolky ze stromové pryskyřice z boswelie.
Na artrózu a artritidu můžeme vyzkoušet i staré lidové bylinné recepty.

Bylinky na artrózu a artritidu

Kostival lékařský
Tinkturou z kostivalu, kterou si můžeme jednoduše připravit doma, potíráme pravidelně bolavé místoRecept na kostivalovou tinkturu. Pomoci nám mohou i kašovité obklady. Připravíme si je tak, že pomeleme dobře usušené kořeny na moučku. Do šálku vřelé vody dáme několik kapek olivového oleje, moučku z kostivalu, smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé přiložíme na bolavé místo a zabalíme.

Měsíček lékařský
Mast z měsíčku lékařského si můžeme také vyrobit jednoduše doma a potírat s ní bolavá místa. Měsíčková mast je pro své hojivé účinky výborným pomocníkem i při jiných potížích například při zánětu žil, na různé rány, vředy a jizvy – Recept na měsíčkovou mast.

Mateřídouška obecná
Sušenou mateřídoušku nasypeme do pytlíku, nahřejeme a přiložíme na bolavé místo. Mělo by se ulevit od bolesti. Na bolestivá místa lze použít také olej nebo tinkturu z mateřídoušky. Recepty naleznete níže.

Přeslička, kopřiva, řepík
Při onemocnění artrózou a artritidou bychom měli pít čaje z těchto bylin. Čaj z přesličky rolní pijeme každý den ráno půl hodiny před snídaní a večer půl hodiny před večeří. Čaje z kopřivy a řepíku pijeme přes den.

Obklad ze zelných nebo kapustových listů
Listy za horka vyhladíme a přiložíme na bolavé klouby. Obklad pro udržení tepla ovineme šátkem.

Kaše z listů bolševníku
Čerstvé listy bolševníku umyjeme a dřevěným válečkem rozdrtíme na kaši, kterou dáme na bolavé místo, ovážeme šátkem a necháme působit přes noc.

Bříza bělokorá
Mezi bylinky na artrózu a artritidu patří také bříza. Hrst sušeného březového listí dáme do 0,5 litru vody, povaříme asi 5 minut, slijeme a zlehka vymačkáme. Při bolestech používáme k obkladům.

Celer
Syrový celer užívaný vnitřně má diuretické účinky, takže podporuje tvorbu moči, rozpouští usazeniny a pomáhá je z organismu odplavit. Proto je také dobrým pomocníkem při artritidě, revmatismu i dně.

Související články:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *