Bylinky na akné
Akné je onemocnění, které nás dokáže nepříjemně potrápit. Vyskytuje se především u dospívající mládeže, ale nepříjemnosti způsobuje i v pozdějším věku. Boj s akné není jednoduchou záležitostí a mimo vnějších projevů utrpí také naše psychika. Výskyt trudovitosti může mít řadu příčin, jako jsou hormonální nerovnováha, špatná látková výměna, poruchy štítné žlázy, špatná činnost trávicího traktu, špatná a jednostranná strava a v neposlední řadě i nesprávná péče o problematickou pleť. Proto je třeba zajímat se včas o příčiny a zvolit vhodnou léčbu nebo třeba vyzkoušet i bylinky na akné.
Důležité je si uvědomit, že akné není jen nemocí kůže, ale je třeba se podívat na to, co děláme špatně s naším organismem uvnitř. Nestačí proto ošetřovat pokožku jen zvenku, ale léčit celé tělo a pročistit ho. Každý člověk reaguje na různé potraviny trochu jinak, takže je dobré pokusit se určit ty, které našemu tělu nedělají dobře a vyřadit je. Obecně je potřeba se vyhýbat silně kořeněným a soleným jídlům, kyselým salátům a nápojům.
Naopak dbát bychom měli na přísun čerstvého ovoce a zeleniny, která dodává našemu tělu, tak potřebné, vitamíny, minerály a vlákninu. Také je důležité dávat pozor na pravidelný a dostatečný pitný režim, který přispívá k odplavování škodlivin.
Bylinky na akné
Při problémech s akné můžeme zkusit přírodní léčbu. Bylinky používáme zevně, ale důležité je také jejich vnitřní užívání. Detoxikace organismu by měla být nedílnou součástí prevence a léčby akné. Nejlepší bylinky na pročištění jsou kopřiva, pampeliška (kořen), lopuch (kořen), šalvěj, mateřídouška, tymián, heřmánek (květ), bez černý (květ), mydlice lékařská (kořen) a další. Nesmíme zapomenout ještě na takzvané bylinky pro ženy, ke kterým patří třezalka tečkovaná a kontryhel obecný. Obě tyto léčivé rostliny, mimo jiné, hlavně napomáhají upravit hormonální nerovnováhu v organismu. Na očistu, při problémech s akné, se připravují různé čaje a čajové směsi.
Kopřiva
Kopřiva je nejlepší bylinka na pročištění krve a krvetvorbu. Při problémech s akné by se měl pít po doušcích během dne jeden litr kopřivového čaje.
Pampeliška
Z kořene pampelišky se připravuje výluh, který se pije půl hodiny před snídaní a druhá polovina půl hodiny po snídani. Jedna vrchovatá lžička kořene pampelišky se namočí na 12 hodin do 1/4 litru studené vody, potom se výluh ohřeje a přecedí.
Čajové směsi
Rovným dílem se smíchá kořen lopuchu, kořen mydlice, kořen smetanky, nať violky a nať mateřídoušky. Jedna polévková lžíce směsi se zalije vroucí vodou, nechá krátce louhovat a slije. Pijí se dva až tři šálky během dne vždy před jídlem.
Pokud je někdo náchylný k nevolnostem doporučuje se jiná směs z kořene anděliky, kořene lopuchu, dubové kůry, listu jahodníku, nati šalvěje, nati třezalky a nati pelyňku (vše smíchané rovným dílem). Pijí se jako v předešlém případě dva až tři šálky denně před jídlem.
Bylinky používané zevně
Bylinky na akné používané zevně jsou například heřmánek, měsíček, vrbová kůra a křen. Z křenu si můžeme vyrobit křenový ocet, který používáme jako pleťovou masku. Připravíme ho tak, že nastrouhaný křen dáme do sklenice, zalijeme vinným nebo ovocným octem tak, aby byl všechen křen ponořený. Sklenici necháme stát 10 dní při pokojové teplotě. Ráno a večer se touto esencí potírá navlhčená tvář a nechá se učinkovat 10 minut.
Zevně můžeme ještě ke z mírnění příznaků akné použít jablečný ocet.
Napsat komentář