Brutnák lékařský a jeho léčivé účinky
Brutnák lékařský je u nás pěstován pro své hezké modré kvítky k okrasným účelům, jako léčivá bylina, ale své využití má i v kuchyni jako salátová zelenina. V přírodě ho můžeme planě rostloucí nalézt kolem silnic a polí hlavně ve Středomoří a střední Asii. Jeho domovinou je Španělsko. Dříve byl v našich zahradách pěstován častěji než nyní. Brutnák lékařský a jeho léčivé účinky jsou známy již od starověku. Připravovali z něho uklidňující nápoj před souboji v aréně a bojovými výpravami. Ale své pravé místo mezi léčivými rostlinami si získal až ve středověku.
Popis
Brutnák lékařský (Borago officinalis), lidově také nazývaný „boreček, burák, oharkový květ“, je jednoletá bylina s vláknitým kořenovým systémem, patřící do čeledi brutnákovitých. Rostlina dorůstá výšky 30 – 80 centimetrů, podle oblasti pěstování. Celá rostlina je poseta jemnými chloupky. Má dlouhé a drsné eliptické listy až 15 cm dlouhé a modravé květy, které někdy mohou být i bílé.
Použití brutnáku
Jako koření se používají mladé čerstvé pokrájené listy například do zeleninových jídel, salátů (okurkových, rajčatových), bylinkových omáček, zeleninových polévek, bramborového salátu, omelet a k rybám. Dobré jsou také dušené na másle a cibulce. Jelikož brutnák má dlouhou dobu kvetení a jeho květy jsou výživné, pylodárné a nektarodárné je ideální pastvou pro včely. V kosmetice se listy brutnáku přidávají do přípravů určených k ošetření pleti.
Sběr a sušení brutnáku
K přímé spotřebě, jako zeleninu, sklízíme mladé listy, které jsou ještě bez chloupků. Po rozkrájení nebo rozemnutí mají osvěžující vůni a chuť připomínající okurky s příchutí cibule. Pro použití v domácím lékařství sbíráme květ a nať na počátku kvetení. Sušíme v tenkých vrstvách ve stínu na vzdušném místě do teploty 35 stupňů.
Brutnák lékařský a jeho léčivé účinky
Brutnák obsahuje třísloviny, flavonoidy, pryskyřici, éterické oleje, sacharidy, železo, vápník, hořčík, draslík, zinek, fosfor, sodík, vitamíny A, B a C, kyseliny a další látky. V lidové medicíně se používají květy a listy, čerstvé i sušené.
Vnitřní účinky
Brutnák lékařský je především léčivá rostlina s protizánětlivými, dezinfekčními a močopudnými účinky. Posiluje srdeční činnost a ochraňuje cévy před kornatěním, proto se používá při srdečních chorobách. Brutnák lékařský a jeho léčivé účinky jsou dále využívány při zánětech močových cest a ledvin, na snížení cholesterolu, při horečnatých stavech a pomáhá při nadýmání.
Působí protizánětlivě při revmatismu, nemocech z nachlazení, podporuje zdravé dýchání a odstraňuje hleny. Používá se také jako prostředek k posílení nervového systému. Z lístků vymačkaná šťáva, by měla pomoci při neurózách a depresích. Lze užívat také na jarní detoxikaci, k urychlení látkové výměny, na snížení cholesterolu a vysoký krevní tlak.
Nálev nebo čaj přiravený z lístků a květů, slouží k pročištění krve, posiluje srdce a nervy, působí na kašel a má příznivé účinky při revmatických bolestech. Dvě lžičky sušené bylinné směsi nebo jednu lžíci listů, případně jednu lžičku květů zalijeme 250 ml vroucí vody, necháme 15 minut louhovat a slijeme. Při problémech pijeme 1x denně maximálně 3 – 4 týdny. Po té je třeba udělat stejně dlouhou, jak dlouho čaj užíváme.
Brutnákový olej se doporučuje vnitřně i zevně. Je bohatým zdrojem kyseliny gama – linolenové (20 – 25%), proto působí jako prostředek na ředění krve a rozšiřuje cévy. Povzbuzuje látkovou výměnu a blahodárně působí na růst vlasů a nehtů.
Zevní účinky
Prodávaný brutnákový olej získaný z jeho semen je zevně doporučován na problematickou pokožku postiženou ekzémy, lupénkou či alergií. Má také hojivé a regenerační účinky, proto je vhodný na popáleniny a různé zánětlivé onemocnění pokožky.
Nežádoucí účinky
Užívání brutnáku součastně s antidepersivy a léky proti srážlivosti kve se nedoporučuje. Těhotné ženy a kojící matky by se měli používání brutnáku také vyhnout. Ani zdraví lidé by ho neměli užívat dlouhodobě.
Související články:
Napsat komentář